Papież do dziennikarzy: opowiadajcie możliwe braterstwo

Papież do dziennikarzy: opowiadajcie możliwe braterstwo
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Ziemia Święta wciąż naznaczona jest ranami i konfliktami, ale łaska Boga zawsze otwiera na nadzieję braterstwa i pokoju i o tym trzeba opowiadać. Papież Franciszek mówił o tym do pracowników Chrześcijańskiego Centrum Medialnego w Jerozolimie i franciszkańskiego wydawnictwa Kustodii Ziemi Świętej, których przyjął na specjalnej audiencji z okazji 100-lecia wydawanego przez nich dwumiesięcznika „Ziemia Święta”.

Papież do dziennikarzy

Ojciec Święty przypomniał, że pismo od swych początków miało przybliżać Ziemię Boga i kolebkę chrześcijaństwa. W praktyce oznacza to przekazywanie „Piątej Ewangelii”, która wpisana jest w życie ludzi dziś zamieszkujących te tereny. Franciszek zachęcił dziennikarzy, by mimo istniejących trudności starali się opowiadać możliwe braterstwo. Zarówno między wciąż podzielonymi Kościołami chrześcijańskimi, jak i wszystkimi dziećmi Abrahama - żydami, chrześcijanami i muzułmanami. Prosił też, by mówili o braterskiej wspólnocie kościelnej otwartej na migrantów, przesiedleńców i uchodźców, aby przywrócić im godność, której zostali pozbawieni, gdy musieli opuścić swoją ojczyznę w poszukiwaniu przyszłości dla siebie i swoich dzieci.

DEON.PL POLECA„Dziękuję wam, ponieważ, aby opowiadać Ziemię Świętą, staracie się spotkać ludzi tam, gdzie są, i takich jacy są. Aby przygotować swoje publikacje nie ograniczacie się jedynie do spokojniejszych terytoriów, ale odwiedzacie także najtrudniejsze i najbardziej cierpiące rzeczywistości, takie jak Syria, Liban, Palestyna i Gaza – mówił Franciszek. – Wiem, że staracie się przedstawiać historie dobra, historie aktywnego oporu wobec zła wojny, historie pojednania, historie przywracania godności dzieciom okradzionym z dzieciństwa, historie uchodźców z ich tragediami, ale także z ich marzeniami i nadziejami. Dziękuję wam, ponieważ aby wykonywać w ten sposób swoją pracę, nie oszczędzaliście podeszew waszych butów i wiem, że będziecie je zdzierać także w przyszłości, aby móc to wszystko opowiedzieć”.

Periodyk „Ziemia Święta” ukazał się po raz pierwszy w 1921 roku. Jego pomysłodawcą był ówczesny kustosz Kustodii Ziemi Świętej, ojciec Ferdinando Diotallevi. W jego zamierzeniu pismo miało pozwolić poznać lepiej Ziemię Boga i kolebkę chrześcijaństwa oraz miejsca, w których dokonało się dzieło Zbawienia, a także ludzi zamieszkujących te tereny.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież do dziennikarzy: opowiadajcie możliwe braterstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.