Papież do Rady Europy: każdy z nas ma obowiązek refleksji nad światem, który pozostawimy naszym dzieciom

Papież do Rady Europy: każdy z nas ma obowiązek refleksji nad światem, który pozostawimy naszym dzieciom
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / tk

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników Zgromadzenia Plenarnego Rady Europy, którego tematem była ochrona środowiska i praw człowieka. „Kryzys środowiskowy zaprasza nas do podjęcia osobistej odpowiedzialności” – zaznaczył papież.

Papież podziękował za owocną współpracę pomiędzy Radą Europy a Stolicą Apostolską w dziedzinie ochrony środowiska. Zaznaczył, że jest to pole do wspólnej refleksji o Ziemi, która jest Bożym darem, danym do naszej dyspozycji, ale nie po to, aby ją niszczyć i wykorzystywać, ale by cieszyć się jej pięknem i godnie żyć.

Przypominając swoją encyklikę społeczną Franciszek wskazał, że troska o wspólny dom to zasada uniwersalna, dotycząca nie tylko chrześcijan, ale każdego człowieka dobrej woli, któremu zależy na planecie. Podkreślił, że szczyt klimatyczny, zaplanowany na listopad przyszłego roku w Glasgow, ma szansę wnieść ważny wkład w działania podejmowane przez ONZ.

Za interesującą uznał Papież próbę tworzenia nowych instrumentów prawnych, łączących troskę o środowisko naturalne z poszanowaniem podstawowych praw człowieka, którą podejmuje Rada Europy. „Każde prawo, które respektuje prawa człowieka oraz zasady demokracji i praworządności, czyli podstawowe wartości europejskie, może być przydatne w sprostaniu globalnemu wyzwaniu ekologicznemu” – napisał Papież.

Papież o zobowiązaniach wobec bliźniego

Zaznaczył, że nikt nie może sprzeciwiać się fundamentalnemu praw każdego człowieka do życia i pełnego rozwoju. „Wszyscy żyjemy na tej samej planecie, posiadamy tę samą godność. Jako wspólnota jesteśmy wobec tego zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków do integralnego rozwoju każdego człowieka” – napisał Franciszek.

Podkreślił, że kiedy człowiek zaczyna uważać się za pana świata, a nie jedynie za jego zarządcę, wówczas usprawiedliwia wszelkiego rodzaju marnotrawstwo, a innych ludzi i przyrodę traktuje jak przedmioty. „Już starożytni mówili: «Je się żeby żyć, a nie żyje, żeby jeść». Dlatego nie można konsumować w sposób nieokiełznany, jak to ma miejsce obecnie. Powinniśmy korzystać jedynie z tego, co niezbędne. Musimy dbać o Ziemię, aby ona zadbała o nas” – napisał Papież.

Wskazał, że konieczna jest realna zmiana kursu, całkiem nowa świadomość relacji człowieka ze środowiskiem, ze społeczeństwem i z Bogiem. „Kryzys środowiskowy zaprasza nas do podjęcia osobistej odpowiedzialności. Każdy z nas ma obowiązek dbania o środowisko naturalne, refleksji nad przyszłością, nad światem, który chcemy pozostawić naszym dzieciom” – napisał Franciszek.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
11,46 zł
22,90 zł

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Papież do Rady Europy: każdy z nas ma obowiązek refleksji nad światem, który pozostawimy naszym dzieciom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.