Papież do rosyjskich katolików: obyście byli wspólnotą dążącą do komunii ze wszystkimi

Papież do rosyjskich katolików: obyście byli wspólnotą dążącą do komunii ze wszystkimi
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
1 miesiąc temu
Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / KAI

Papież Franciszek napisał list do rosyjskich katolików obrządku łacińskiego z okazji 30. rocznicy ustanowienia administratur apostolskich w tym kraju. „Życzę wam, aby obecne obchody pobudziły całą wspólnotę katolicką w Federacji Rosyjskiej do bycia ewangelicznym ziarnem” – napisał papież.

„Obyście byli wspólnotą mężczyzn i kobiet, dzieci i dorosłych, młodzieży i osób starszych, kapłanów i świeckich, osób konsekrowanych i poszukujących swego powołania, dążącą do komunii ze wszystkimi, aby z prostotą i wielkodusznością, w życiu rodzinnym i w każdej dziedzinie życia codziennego, dawać świadectwo o otrzymanym darze łaski” – zaznaczył Franciszek.

„To bardzo podoba się Bogu i przyczynia się do wspólnego dobra całego społeczeństwa. W szczególności świadectwo chrześcijańskie wyróżnia się w podejmowaniu troski o innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących i pomijanych” – napisał papież.

Administratury apostolskie powstały pod koniec lat 80. na fali ogólnej demokratyzacji życia społecznego i politycznego w ówczesnym Związku Radzieckim. Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Krajem Rad, ustanowił je Jan Paweł II, mianując jednocześnie biskupów dla tych terenów. Administratury zostały podniesione do rangi archidiecezji i diecezji dopiero w 2002 r.

W liście do rosyjskich katolików papież przypomina, że świętowanie powstania administratur apostolskich, to nie tylko pamięć o aktach prawnych, ale czas wdzięczności za dobro otrzymane od Boga. Franciszek zachęcił lokalne wspólnoty do stawania się coraz bardziej ewangelicznymi, co oznacza dzielenie się ze wszystkimi, a w sposób szczególny z prawosławnymi braćmi. „Świadectwo chrześcijańskie wyróżnia podejmowanie troski o innych, zwłaszcza o tych najbardziej potrzebujących i zaniedbanych” – napisał Franciszek.

Źródło: Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / KAI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Alosza Awdiejew
24,43 zł
34,90 zł

Przekrój życia ludzkiego w kawał(k)ach

Gdzie kryje się dowcip? Na kartach książki. I to nie jeden. Kilkaset. Nasz człowiek z Rosji Alosza Awdiejew zbiera kawały od 40 lat. Mógł w tym czasie wiele osiągnąć, np....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież do rosyjskich katolików: obyście byli wspólnotą dążącą do komunii ze wszystkimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.