Papież do sędziów: szukajcie dobra ojczyzny, dobra narodu, a przede wszystkim konkretnych ludzi

Papież do sędziów: szukajcie dobra ojczyzny, dobra narodu, a przede wszystkim konkretnych ludzi
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

- Mam nadzieję, że wszystkie teoretyczne debaty, które prowadzicie, posłużą do zmiany rzeczywistości tych, którzy najbardziej potrzebują sprawiedliwości - przypomina Papież w wideoprzesłaniu do argentyńskich sędziów z Panamerykańskiego Komitetu Sędziów dla Sprawiedliwości Społecznej i Doktryny Franciszkańskiej. Uczestniczą oni w dwudniowej debacie nad aktualną sytuacją w Argentynie.

- Zawsze szukajcie dobra ojczyzny, dobra narodu, a przede wszystkim konkretnych ludzi - powiedział Franciszek argentyńskim sędziom. Podkreślił, że wysoki poziom ubóstwa, jest najwyraźniejszym wskaźnikiem niesprawiedliwości, jaka panuje na świecie, oraz niepowodzeń, jakie ponieśliśmy we wdrażaniu najbardziej podstawowych praw. - Mam nadzieję - dodał Papież - że wszystkie teoretyczne debaty, które prowadzicie, posłużą do zmiany rzeczywistości tych, którzy najbardziej potrzebują sprawiedliwości.

"Nie ma demokracji z głodem"

- Peryferia rosną, a centrum władzy i bogactwa coraz bardziej się zawęża, to znaczy większość pieniędzy trafia do nielicznych i to przed nimi otwierają się możliwości. A większość cierpi z powodu ubóstwa. Z drugiej strony, pandemia jeszcze bardziej zaostrzyła te straszne sytuacje społeczne i pilnie musimy wypracować kreatywne i skuteczne reakcje dla wielu braci i sióstr. W waszej misji sędziowskiej nigdy nie traćcie z oczu faktu, że nie ma demokracji z głodem, nie ma rozwoju z ubóstwem, a tym bardziej nie ma sprawiedliwości w nieprawości. Pamiętajmy, że pierwszym zobowiązaniem, jakie musi mieć państwo, jest dobro i szczęście ludzi. Zaczynając od najbardziej podstawowych potrzeb. Każdy plan czy teoria nie ma racji bytu, jeśli jego konsekwencją jest więcej cierpienia, więcej odrzucenia ludzi. Pierwszą rzeczą, do jakiej musi dążyć każdy plan jest zwrócenie uwagi na ludzi, na ich podstawowe potrzeby - powiedział Franciszek do argentyńskich sędziów.

 

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież do sędziów: szukajcie dobra ojczyzny, dobra narodu, a przede wszystkim konkretnych ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.