Przypomniała światu o Bożym Miłosierdziu – św. Faustyna Kowalska

Przypomniała światu o Bożym Miłosierdziu – św. Faustyna Kowalska
Relikwie św. Faustyny i Obraz "Jezu ufam Tobie" - Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

Helena Kowalska, w zakonie siostra Faustyna,  doznała wielu łask mistycznych, które przyczyniły się do rozkwitu kultu Bożego Miłosierdzia. Pontyfikat św. Jana Pawła II a także Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka, ukazał jej postać i szczególną rolę w historii Kościoła. Kościół wspomina znaną dzisiaj na całym świecie św. siostrę Faustynę Kowalską 5 października

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w ubogiej, wiejskiej rodzinie w Głogowcu, niedaleko Łodzi. Była trzecim z dziesięciorga rodzeństwa, skromną i niewykształconą kobietą. Pragnęła poświęcić się Bogu w życiu zakonnym, ale z powodu biedy nie mogła przez wiele lat tego uczynić. Jej mistyczne przeżycia i zapiski duchowe dały nowy impuls dla rozkwitu kultu Bożego Miłosierdzia. Pan Bóg posłużył się nią, aby przypomnieć światu prawdę o tajemnicy zbawienia i miłosierdzia.

Kiedy miała siedem lat, usłyszała w duszy wezwanie do poświęcenia się doskonalszemu życiu. Do Pierwszej Komunii św. przystąpiła w roku 1914, ale do szkoły podstawowej poszła dopiero w wieku lat 12. Skończyła tylko trzy klasy i musiała zrezygnować, żeby wspomagać rodzinę. Na swoje utrzymanie i dla pomocy rodzinie zarabiała pracując jako służąca u zamożnych rodzin. Pragnęła wstąpić do zakonu, ale kiedy powiedziała o tym rodzicom, ojciec nie zgodził się, gdyż nie stać ich było na wymaganą wtedy w klasztorach wyprawę.

W lipcu 1924 roku, uczestnicząc z koleżankami w zabawie, usłyszała wezwanie Jezusa, który polecił jej niezwłocznie wstąpić do klasztoru. Helena nie wróciła nawet do domu, żeby powiedzieć o tym rodzicom, tylko natychmiast ruszyła w drogę do Warszawy.

DEON.PL POLECA

Mało znana litania autorstwa św. siostry Faustyny Kowalskiej

Chciała wstąpić do klasztoru, ale w wielu jej odmówiono. W końcu zgłosiła się do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na ul. Żytniej w Warszawie. Przełożona powiedziała jej, że ją przyjmie pod warunkiem, że zarobi na skromną wyprawę. Helena przez rok pracowała zatem jako służąca, aby zgromadzić odpowiednią sumę.

Św. Faustyna - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Faustyna - Un. aut., P.d., via Wiki. Comm.Ostatecznie 1 sierpnia 1925 roku została przyjęta do Zgromadzenia. Roczny postulat odbywała w Warszawie i Krakowie. Pracowała jako kucharka, ogrodniczka i furtianka. Przy obłóczynach wraz z habitem przyjęła zakonne imię Maria Faustyna.

Dwuletni nowicjat odbyła w Krakowie. Po ślubach zakonnych pracowała w domach zakonnych w Wilnie i Warszawie. W 1930 roku przyjechała do Płocka, gdzie była sprzedawczynią w przyklasztornym sklepie piekarniczym.

W tym czasie zachorowała poważnie na gruźlicę. Po ślubach wieczystych w 1933 roku pojechała do Wilna, a potem ostatecznie w 1936 wróciła do Krakowa, gdzie przebywała do śmierci. Zmarła 5 października 1938 roku, mając zaledwie 33 lata. W zakonie przeżyła lat 13, spełniając najprostsze posługi.

Siedem słów. Modlitwa papieża Franciszka do Serca Jezusa

Ważną rolę w życiu duchowym siostry Faustyny odegrali jej kierownicy duchowni i spowiednicy, o. Józef Andrasz, jezuita i błogosławiony ks. Michał Sopoćko. Oni rozpoznali nadprzyrodzony charakter jej wizji i zachęcali ją do prowadzenia duchowych zapisków, co zaowocowało powstaniem ‘Dzienniczka’.

Pierwsze objawienia Jezusa Miłosiernego siostra Faustyna miała w Płocku, w roku 1931. Chrystus polecił jej namalowanie obrazu z napisem ‘Jezu, ufam Tobie’. W ‘Dzienniczku’ siostra Faustyna opisywała doświadczenia duchowe, doznawane stany mistyczne, wizje i objawienia. Tam znajdziemy wszystkie polecenia, jakie Jezus zlecał swojej ‘sekretarce’, jak została nazwana. Św. siostra Faustyna przyczyniła się do odnowienia kultu Bożego Miłosierdzia w jego pięciu formach: chodzi o obraz Jezusa Miłosiernego, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Godzinę Miłosierdzia, litanię i ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego.

Siostrę Faustynę beatyfikował i kanonizował Jan Paweł II.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Andrasz SJ
Józef Andrasz SJ, wtajemniczony przez Faustynę w jej objawienia zainicjował w 1943 roku nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego przed obrazem Jezusa Miłosiernego w klasztornym kościele. W celu ich rozpropagowania opublikował broszurkę, której przedruk oddajemy do rąk...

Skomentuj artykuł

Przypomniała światu o Bożym Miłosierdziu – św. Faustyna Kowalska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.