Papież dostał ważny list ws. daty Wielkanocy

Papież dostał ważny list ws. daty Wielkanocy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 lat temu
KAI / pz

W liście do papieża Franciszka z okazji pierwszej rocznicy spotkania z nim w Watykanie zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha Teodor II (Tawadros) zaproponował podjęcie działań na rzecz wspólnej daty świętowania Wielkanocy przez całe chrześcijaństwo.

Powiadomił o tym watykańską agencję misyjną FIDES rzecznik Kościoła, dodając, że wręczył list w tej sprawie nuncjuszowi apostolskiemu w Egipcie abp. Jeanowi-Paulowi Gobelowi, gdy ten odwiedził 6 maja patriarchę.

Dyplomata papieski ze swej strony powiedział, że przekazał gospodarzowi spotkania zaproszenie na październikowy Synod Biskupów nt. rodziny z prośbą o wysłanie na to zgromadzenie swego przedstawiciela.

Patriarcha Teodor II urodził się 4 listopada 1952 w mieście Mansur w Egipcie jako Wagih Sobhy Baky Soliman. W 1986 wstąpił do klasztoru Anba-Bishoy, składając w nim w 1988 roku śluby wieczyste, a 23 grudnia 1989 przyjął święcenia kapłańskie. 15 czerwca 1997 ówczesny patriarcha Szenuda III mianował go biskupem pomocniczym w Damanhour-Beheira przy 76-letnim metropolicie Pachomiuszu. 4 listopada 2012 zgromadzenie 2,4 tys. koptyjskich duchownych i świeckich wybrało go na 118. patriarchę, papieża Aleksandrii dla koptów. 10 maja ub.r. spotkał się w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Koptowie są największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie. Wywodzą się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Według różnych danych liczba koptów waha się od 8 do 12 milionów w ponad 80-milionowym społeczeństwie Egiptu. Co najmniej pół miliona członków tego Kościoła żyje w diasporze, m.in. w Niemczech i Austrii oraz w USA i Australii.

Sprawa ujednolicenia daty obchodzenia największego święta chrześcijańskiego przez wszystkie Kościoły i wyznania jest szczególnie ostro odczuwana w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie od pokoleń żyją obok siebie członkowie różnych wspólnot chrześcijańskich, świętujących Paschę w różnych terminach. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn: stosowania kalendarza gregoriańskiego (nowego stylu) przez chrześcijan zachodnich i niektórych wschodnich oraz kalendarza juliańskiego (starego stylu) przez większość chrześcijan wschodnich, a także z odmiennych sposobów wyliczania dat tego święta.

Ponadto właśnie w wypadku koptów (i związanego z nimi Kościoła etiopskiego) dochodzą do tego jeszcze własne sposoby obliczania czasu; u koptów jest to tzw. era męczenników, rozpoczynająca się w 284 - obecnie trwa tam rok 1730, co jeszcze bardziej komplikuje ustalenie wspólnej daty Wielkanocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież dostał ważny list ws. daty Wielkanocy
Komentarze (11)
D
danka
9 maja 2014, 16:54
Decyzję w tej bardzo skomplikowanej sprawie podejmie Papież Franciszek.Pewnie będzie zobowiązany zwołać Synod,gdyż jest to decyzja bardzo poważna.Wyznawcy chrzescijaństwa(koptowie) żyją jeszcze w odległych latach niż my katolicy.Ja uważam,ze jeśli połączyć Święta Wielkiej Nocy to z siostrzaną wiarą prawosławia.Inne połączenia są dla mnie osobiście nie do zaakceptowania.Prawie nikt w Polsce nie zna takiego wyznania a jak jest znane to bardzo w wąskim zakresie.
M
Marek2
9 maja 2014, 20:44
Siostrzne prawosławie? Jeśli katolicy zaakceptują ich daty to Wielkanoc będzie wspólna, jeśli nie - to nie. Odsyłam do lektury tekstów soborowych - sobór nicejski z 325 r. określił wyraźnie, że chrześcijanie ze Wschodu mają obschodzić Wielkanoc z Rzymianami. Koptowie nie żyją w żadnych odległych latach - co to w ogóle znaczy? - brak wiedzy nie uprawnia ignorancji; zachęcam do pogłębienia wiedzy na temat Kościołów Wschodnich, a nie trwania w naiwnym przekonaniu o prawosławiu jako siostrze katolicyzmu - niestety, z bólem należy stwierdzić, że tak nie jest (patrz: wizyta JPII w Grecji, gdzie przywitały Go transparenty: Prawosławie albo śmierć!)Pozdrawiam, czekając na jedność chrześcijan nie tylko w niebie, ale już na ziemi:)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
9 maja 2014, 16:16
Ja myślę, że nie trzeba wiele kombinować, tylko przyjąć system, który stosują katolicy: pierwsza niedziela, która przypada po pełni księżyca, jaka się wydarzyła po równonocy wiosennej, jest niedzielą wielkanocną. Wtedy bez względu na stosowane kalendarze, Wielkanoc zawsze wypadnie w tym samym dniu.
P
pytanie
9 maja 2014, 16:53
Czy rzeczywiście jest liczony dzień równonocy (astronomicznie), czyli astronomiczna wiosna czy 21 marca jako pierwszy dzień kalendarzowej wiosny?
U
u;la
9 maja 2014, 21:53
tak
D
dorota
9 maja 2014, 23:12
Kiepskie podejście. Nie trzeba kombinować, trzeba zrobić tak jak my ;) bardzo katolickie
P
Polkot
9 maja 2014, 11:42
Kalendarz Juliański "spóźnia" się o jeden dziań na 128 lat w stosunku do astrologicznego i dlatego został zastapiony kalendarzem Gregoriańskim. Jednakże niektóre kościoły - a w szczególności prawosławny, zachowały stary kalendarz (pomimo jego wad), aby podkreslić swoją odrębność wyznaniową. Nie widzę najmniejszego powodu aby dostosowywać daty świąt do "błędnego" i nieadekwatnego do rzeczywistości kalendarza Juliańskiego. Jak kościół prawosławny chce "zunifikować" daty świąt - to niech się dostosuje do kalendarza jaki jest powszechnie stosowany na całym świecie... a nie proponuje dostosowanie się do archaicznego i "ruchomego" systemu dat.
9 maja 2014, 09:24
NARESZCIE!!
B
barbara
9 maja 2014, 09:36
chcialam napisać że popieram:)
9 maja 2014, 09:40
Możesz poprawić jeśli zrobisz to z tego samego komputera... kliknij czerwoną strzałeczke jeszcze raz :-)
9 maja 2014, 10:29
Dlaczego te minusy? ;-) System oceny jest inteligentny na tyle, że pamieta głosującego i nie można zagłosować (bez oszukiwania) dwa razy... drugie głosowanie jest traktowane jako odwołanie głosu :-)

Skomentuj artykuł

Papież dostał ważny list ws. daty Wielkanocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.