Papież Franciszek: liturgia jest dziełem Chrystusa i Kościoła

Papież Franciszek: liturgia jest dziełem Chrystusa i Kościoła
Papież Franciszek (fot. VATICAN MEDIA/EPA/PAP)
vaticannews.va/mk

- Potrzebujemy dzisiaj liturgii (...), która nie ogranicza się do dyskusji nad detalami, ale sprawia, że oczy podnoszą się ku niebu - mówił dziś papież Franciszek podczas spotkania z członkami włoskiego Stowarzyszenia Profesorów i Miłośników Liturgii.

Organizacja ta obchodzi 50-lecie i jest zaangażowana w refleksję nad przeżywaniem celebracji sakramentów w Kościele. Franciszek odniósł się do reformy liturgicznej zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II. Dziękując członkom stowarzyszenia za ich zaangażowanie w tę odnowę i jej wprowadzanie we Włoszech w przeszłości, zaznaczył, że dalej należy się troszczyć o te kwestie.

- To dzieło przyswajania sobie [reformy liturgicznej] wciąż trwa i sprawia, że jesteśmy zajęci [jego] pogłębianiem, które wymaga czasu oraz troski, troski zaangażowanej i cierpliwej, wymaga duchowej i duszpasterskiej inteligencji, wymaga formacji na rzecz celebracyjnej mądrości, której się nie improwizuje i która jest stale doskonalona – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał, że liturgia jest dziełem Chrystusa i Kościoła. Porównał ją do żywej rośliny, którą się trzeba uważnie opiekować, aby wzrastała. Zaznaczywszy, iż życie sakramentalne powinno odbywać się w duchu radości, Franciszek podkreślił również konieczność łączenia w liturgii tego co ludzkie i tego co boskie w duchu prawdziwej tradycji.

DEON.PL POLECA

- Potrzebujemy, dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, wysokiej wizji liturgii, takiej, która nie ogranicza się do dyskusji nad detalami w rubrykach: liturgii nie-światowej, ale takiej, która sprawia, że oczy podnoszą się ku niebu, aby odczuć, że świat i życie są zamieszkane przez Misterium Chrystusa. A w tym samym czasie [potrzebujemy] liturgii stojącej mocno na ziemi, propter homines, nieodległej od życia. Te dwie rzeczy: zwrócić wzrok na Pana bez odwracania się plecami do świata - wskazał papież.

- Rozwój w rozumieniu oraz w celebracji liturgii powinien zawsze być zakorzeniony w tradycji, która cię prowadzi wciąż do przodu w takim sensie, w jakim Pan tego chce. Istnieje duch, który nie jest duchem prawdziwej tradycji: światowy duch wstecznictwa, obecnie w modzie. To myślenie, że zwrócić się do korzeni znaczy iść wstecz - wytknął Franciszek. - Nie: ty idź do przodu, zgodnie z linią wytyczoną ci przez tradycję - oznajmił.

Tomasz Matyka SJ – Watykan

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: liturgia jest dziełem Chrystusa i Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.