Papież do Polaków: Przeżywamy trzecią wojnę światową. Módlcie się za Ukrainę!

Papież do Polaków: Przeżywamy trzecią wojnę światową. Módlcie się za Ukrainę!
Papież Franciszek. Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / mł

- Jutro będziecie obchodzić rocznicę wybuchu II wojny światowej, która tak boleśnie naznaczyła naród polski. A dziś przeżywamy trzecią wojnę światową. Niech pamięć o minionych doświadczeniach determinuje was do pielęgnowania pokoju w sobie, w rodzinach, w życiu społecznym i międzynarodowym - mówił papież do Polaków podczas środowej audiencji.  

Franciszek nawiązał do przypadającej jutro 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej i zaapelował o szczególną modlitwę w intencji Ukrainy.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Jutro obchodzić będziecie rocznicę wybuchu II wojny światowej, która tak boleśnie naznaczyła naród polski. A dziś przeżywamy trzecią wojnę światową. Niech pamięć o minionych doświadczeniach determinuje was do pielęgnowania pokoju w sobie, w rodzinach, w życiu społecznym i międzynarodowym. Módlmy się szczególnie za naród ukraiński. Niech Maryja wspiera was w codziennym wybieraniu dobra, sprawiedliwości i solidarności z potrzebującymi, rodząc w sercach nadzieję, radość i wewnętrzną wolność. Z serca wam błogosławię. 

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

DEON.PL POLECA

Dzisiaj rozpoczynamy nowy cykl katechez na temat rozeznania. Jest ono ważnym aktem, dotyczącym nas wszystkich. W Ewangelii Jezus mówi o rozeznawaniu za pomocą obrazów zaczerpniętych ze zwykłego życia. Opisuje rybaków, który wybierają dobre ryby, a odrzucają złe; albo kupca, który potrafi pośród wielu pereł rozpoznać tę o największej wartości. Albo tego, kto orząc pole, natrafia na coś, co okazuje się skarbem. W świetle tych przykładów rozeznanie przedstawia się jako aktywność inteligencji, doświadczenia, a także woli, aby uchwycić sprzyjającą chwilę: są to warunki dokonania dobrego wyboru.

Ewangelia sugeruje jeszcze jeden ważny aspekt rozeznania: dotyczy on uczuć. Ten, kto znalazł skarb, nie odczuwa trudności w sprzedaniu wszystkiego, tak wielka jest jego radość. Rozeznanie wiąże się także z trudem. Według Biblii bowiem, nie znajdujemy przed sobą już zapakowanego życia, które mamy prowadzić. Bóg zaprasza nas do oceny i wyboru: stworzył nas wolnymi i chce, abyśmy korzystali z naszej wolności. Dlatego rozeznanie jest absorbujące. Bóg daje człowiekowi precyzyjne pouczenie: jeśli chcesz żyć, jeśli chcesz cieszyć się życiem, pamiętaj, że jesteś stworzeniem, że nie jesteś kryterium dobra i zła, a wybory, których dokonujesz, będą miały konsekwencje, dla ciebie, dla innych i dla świata. Rozeznanie wymaga znajomości siebie, a przede wszystkim synowskiej relacji z Bogiem. Bóg jest Ojcem i nie zostawia nas samymi, zawsze jest gotów nam doradzić, dodać otuchy, przyjąć. Nigdy jednak nie narzuca swojej woli, bo chce być miłowanym, a nie budzącym postrach. Niech Duch Święty nas prowadzi! Przywołujmy go każdego dnia, szczególnie wtedy, gdy musimy dokonywać wyborów.

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z Opola a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: Przeżywamy trzecią wojnę światową. Módlcie się za Ukrainę!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.