"Papież Franciszek ma odwagę Jana XXIII"

"Papież Franciszek ma odwagę Jana XXIII"
(fot. EPA/Andrea Solero)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale od odnowy ludzi. Ten wymiar reformy nabiera szczególnego znaczenia w przeżywanym przez nas Roku Wiary. W tym duchu kard. Angelo Bagnasco odniósł się w wywiadzie dla "Corriere della Sera" do kwestii reform, jakich możemy spodziewać się po Franciszku.

Metropolita Genui przypomina słowa Papieża skierowane do dyplomatów: "Nie można budować mostów między ludźmi, zapominając o Bogu. Nie można przeżywać prawdziwych więzi z Bogiem, zapominając o innych". To, jak wskazuje kard. Bagnasco, jest linią zmian nowego Papieża: budować wspólnotę kościelną, zaczynając od odnowy serc poszczególnych ludzi, a dopiero potem reformując struktury.

Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał, że wybór Franciszka jest kreatywnym gestem dla Kościoła. - To człowiek bardzo ciepły i bezpośredni, ale zarazem szczery i zdeterminowany. W tym właśnie przypomina Jana XXIII, który zachwycił świat swoją prostotą, ale z odwagą godną proroka nie bał się zwołać Soboru - podkreśla kard. Bagnasco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papież Franciszek ma odwagę Jana XXIII"
Komentarze (3)
J
jasg
26 marca 2013, 17:19
Trzeba mieć odwagę, by nazywać odwagą postępowanie Jana XXIII... 
A
ABAR
25 marca 2013, 21:28
Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Jest to ważne, szczególnie dla ludzi wątpiących, którym trudno odnaleźć sens tej modlitwy.  Nie ma tutaj miejsca na własne dopowiedzenia. 
W
wierny
25 marca 2013, 19:00
Może Ojciec Święty odnowi człowieka poprzez odnowę Drogi Krzyżowej i dodanie stacji  Zmartwychwstanie. Zmartwychwstanie należy do Odkupienia, gdyż za św. Pawłem wyznajemy, że jeśli Chrystus nie zmartwychwstał to próżna jest nasza wiara. Zatem próżne jest całe życie Chrystusa i próżna jest Jego męka. Nie ma Odkupienia. Skoro bez Zmartwychwstania nie ma Odkupienia więc Zmartwychwstanie jest częścią Odkupienia, jest częścią Drogi Krzyżowej. Czyli jest męka Wielkiego Piątku, ale też jest i chwała Zmartwychwstania Wielkiej Soboty. Może Ojciec Święty Franciszek doda 15-stą stację Drogi Krzyżowej, aby Odkupienie było wyznawane podczas modlitwy Drogi Krzyżowej w sposób pełny. Czym innym jest wspomnienie Zmartwychwstania przy okazji stacji złożenia do grobu a czym innym odrębna stacja. Psychologicznie jest to przepaść. A strukturę psychofizyczną człowieka należy szanować.

Skomentuj artykuł

"Papież Franciszek ma odwagę Jana XXIII"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.