Papież Franciszek o dwóch warunkach jakie trzeba spełnić, aby wyjść z kryzysów

Papież Franciszek o dwóch warunkach jakie trzeba spełnić, aby wyjść z kryzysów
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI / tk

- Wojny i nędza prowadzą do upadku braterskiej solidarności. Jest on spowodowany m.in. egoistycznymi dążeniami niektórych modeli gospodarczych - powiedział Papież do uczestników konferencji pt. „Kryzysy żywnościowe i humanitarne: nauka i polityka w ich zapobieganiu i łagodzeniu”, która odbyła się w Watykanie.

Franciszek zaznaczył, że problem jest bardzo aktualny, ponieważ często klęski żywiołowe, konflikty zbrojne, korupcja polityczna i gospodarcza oraz rabunkowa eksploatacja ziemi utrudniają produkcję żywności pozwalającej zaspokoić głód najbiedniejszych.

Papież przypomniał, że wszystkie aspekty ludzkiej aktywnością są ze sobą powiązane i należy uwzględnić każdy aspekt kryzysu. Może on stać się sprzyjającą szansą do uznania błędów przeszłości i wyciągnięcia właściwych wniosków. Potrzebne jest rozwijanie postawy powszechnej solidarności opartej na braterstwie, miłości i wzajemnym zrozumieniu.

- Kościół całym sercem popiera i zachęca do wysiłków, wraz z wysiłkami tych wszystkich, którzy pracują nie tylko po to, aby nakarmić innych, czy reagować na kryzysy, ale także promować integralny rozwój człowieka, sprawiedliwość między narodami oraz solidarność międzynarodową, umacniają w ten sposób wspólne dobro społeczeństwa – zaznaczył Papież.

DEON.PL POLECA

Papież o tym, jak wyjść z kryzysów

- Kryzysy są czymś innym niż konflikty. Konflikty są zamknięte w sobie, z konfliktu trudno jest wyjść konstruktywnie. Natomiast z kryzysów można wyjść, trzeba wyjść, ale pod dwoma warunkami: z kryzysu nie można wyjść samemu, albo wyjdziemy z niego razem, albo nie wyjdziemy. To jest ważne, nie można wyjść samemu, do wyjścia potrzebna jest wspólnota, grupa. A z drugiej strony, z kryzysu wychodzi się po to, by się poprawić, zawsze iść do przodu, robić postępy - stwierdził papież.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Sujak

Zadbaj o dobre relacje w codziennym życiu

Pragniemy, by nasze znajomości były wartościowe – zarówno w pracy, jak i prywatnie. Zależy nam na kontaktach pełnych przyjaźni i zaufania. A jednak bardzo często mierzymy się z...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o dwóch warunkach jakie trzeba spełnić, aby wyjść z kryzysów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.