Papież Franciszek o szukaniu "skutecznych inicjatyw dla natychmiastowego zakończenia wojny" na Ukrainie

Papież Franciszek o szukaniu "skutecznych inicjatyw dla natychmiastowego zakończenia wojny" na Ukrainie
Papież Franciszek (fot. VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA/PAP)
PAP/mk

Papież Franciszek z bólem oznajmił, że w obecnych konfliktach zwyczajem stało się obecnie "bombardowanie szkół na świecie". Na zakończenie mszy św. w Materze na południu Włoch, odprawionej z okazji krajowego Kongresu Eucharystycznego, papież wezwał do podjęcia skutecznych inicjatyw dla zakończenia wojny na Ukrainie i terroru władz wobec ludności Birmy.

Przed modlitwą Anioł Pański papież zaapelował: - Niech Maryja, Królowa Pokoju pocieszy umęczony naród ukraiński i wyjedna dla przywódców państw siłę woli do natychmiastowego znalezienia skutecznych inicjatyw, które doprowadzą do zakończenia wojny.

DEON.PL POLECAJego słowa wierni nagrodzili oklaskami.

Franciszek mówił też o konflikcie wewnętrznym w Birmie, gdzie siły reżimu ostrzelały szkołę w prowincji Sikong. Zginęło tam jedenaścioro dzieci. - Od ponad dwóch lat ten szlachetny kraj jest dręczony przez ciężkie starcia zbrojne i przemoc, które spowodowały wiele ofiar i pozbawiły ludzi dachu nad głową. W tym tygodniu doszło do mnie pełne bólu wołanie z powodu śmierci dzieci w zbombardowanej szkole - oświadczył papież. Dodał, że zwyczajem stało się obecnie "bombardowanie szkół na świecie".

- Niech wołanie tych dzieci nie pozostanie niewysłuchane. Takie tragedie nie mogą mieć miejsca - dodał.

Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę przez Kościół Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy pod hasłem „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.

- Ponówmy wysiłek na rzecz budowania przyszłości według Bożego planu: przyszłości, w której każda osoba znajduje swoje miejsce i jest szanowana; a migranci, uchodźcy, osoby przesiedlone i ofiary handlu ludźmi mogliby żyć w pokoju i z godnością - apelował.

Papież wskazał: - Królestwo Boże realizuje się z nimi, bez wykluczonych. To także dzięki tym braciom i siostrom wspólnoty mogą wzrastać na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej, kulturowej i duchowej, zaś dzielenie się różnymi tradycjami ubogaca Lud Boży. Zaangażujmy się wszyscy w budowanie bardziej integracyjnej i braterskiej przyszłości.

Franciszek zaznaczył, że "migrantów należy przyjmować, towarzyszyć im, promować i integrować".

Program wizyty papieża w Materze został wcześniej skrócony z powodu wyborów parlamentarnych, odbywających się w niedzielę we Włoszech. Po mszy papież odwiedził stołówkę dla ubogich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o szukaniu "skutecznych inicjatyw dla natychmiastowego zakończenia wojny" na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.