Papież Franciszek wyraża bliskość z osobami, które "żyją pośród wielu cierpień"

Papież Franciszek wyraża bliskość z osobami, które "żyją pośród wielu cierpień"
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
6 miesięcy temu
vaticannews.va

Papież „potępia akty przemocy i wyraża swoją bliskość z osobami, które żyją pośród wielu cierpień w południowo-zachodniej części Kolumbii, w regionie Pacyfiku” – to słowa telegramu skierowane do Episkopatu Kolumbii. Mają one związek z niedawnymi zamachami.

Papież „potępia akty przemocy i wyraża swoją bliskość z osobami, które żyją pośród wielu cierpień w południowo-zachodniej części Kolumbii, w regionie Pacyfiku” – te słowa w imieniu Franciszka skierował watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kolumbii, abp. Oscara Urbiny Ortegi z Villavicencio. W przesłaniu podkreśla się również „zaangażowanie biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich w nieustanne poszukiwanie możliwości budowania więzi pokoju w całym regionie”.

Jak przypomina Krzysztof Ołdakowski SJ z Radia Watykańskiego, w ostatnim czasie w południowej części Kolumbii doszło do kilku aktów przemocy. 26 marca dziesiątki osób zostało rannych w Corinto, w południowo-zachodnim kolumbijskim departamencie Cauca. Przed ratuszem, w jednym z symbolicznych miejsc dla rdzennej społeczności w kraju, eksplodował samochód-pułapka.

Na obszarze, który w ostatnich dziesięcioleciach był twierdzą lewicowej partyzantki FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), działają gangi powiązane z kartelami narkotykowymi. Corinto, podobnie jak sąsiednia gmina Toribío, są zarządzane przez przedstawicieli ludności tubylczej. W Toribío, w 1984 r. został zabity ojciec Álvaro Ulque, pierwszy tubylczy ksiądz w Kolumbii. Jego dzieło kontynuowali misjonarze NMP Pocieszycielki.

Raport, przedstawiony niedawno przez ekumeniczny okrągły stół dla pokoju i inne organizacje dokumentuje przemoc, jakiej od dziesięcioleci doświadczają organizacje kościelne, które walczyły u boku najbiedniejszych grup społecznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kasper Mariusz Kaproń OFM
11,70 zł
39,00 zł

Ta książka jest jak rekolekcje. Ujmuje czytelnika za rękę i prowadzi w ślad za franciszkaninem przez Boliwię do Boga. Ta książka to przewodnik po ludzkim życiu, po codziennym naszym ziemskim pielgrzymowaniu...
(ze Wstępu)

To nie są...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek wyraża bliskość z osobami, które "żyją pośród wielu cierpień"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.