Papież Franciszek złożył życzenia patriarsze Bartłomiejowi

Papież Franciszek złożył życzenia patriarsze Bartłomiejowi
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI / kb

Z okazji obchodzonego 30 listopada święta św. Andrzeja apostoła, jednego z najważniejszych świętych Kościołów wschodnich, papież Franciszek złożył życzenia patriarsze ekumenicznemu Konstantynopola Bartłomiejowi I. Zgodnie ze zwyczajem wzajemnych odwiedzin, w Istambule przebywa dziś papieska delegacja, której przewodniczy kard. Kurt Koch - w odpowiedzi na wizytę delegacji Patriarchatu Konstantynopolskiego w Watykanie podczas uroczystości św. Piotra i Pawła.

Z okazji święta apostoła Andrzeja, pierwszego wezwanego i brata apostoła Piotra, patrona Kościoła Konstantynopola i Patriarchatu Ekumenicznego, moje myśli kierują się ku tobie, umiłowany bracie w Chrystusie, i ku Kościołowi, który nasz Pan Jezus, "wielki pasterz owiec" (Hbr 13, 20), powierzył twojej posłudze - napisał papież Franciszek w liście skierowanym do patriarchy Bartłomieja I. Przy tej okazji przypomniał o "prastarej i głębokiej więzi wiary i miłości między Kościołem rzymskim a Kościołem konstantynopolitańskim" i wyraził radość, że przekłada się ona na konkretną współpracę między Kościołami.

Papież Franciszek do patriarchy Bartłomieja

"Z radością przyjąłem fakt, że podczas waszej niedawnej wizyty w Rzymie mogliśmy nie tylko podzielić się naszymi troskami dotyczącymi teraźniejszości i przyszłości naszego świata, ale także wyrazić nasze wspólne zaangażowanie w rozwiązywanie kwestii o zasadniczym znaczeniu dla całej rodziny ludzkiej, takich jak troska o stworzenie, wychowanie przyszłych pokoleń, dialog między różnymi tradycjami religijnymi i dążenie do pokoju" - zaznaczył Franciszek, odnosząc się październikowego spotkania w Rzymie i wspólnej modlitwie o pokój, w której wzięła udział także Angela Merkel - "W ten sposób my, jako Pasterze, wraz z naszymi Kościołami, umacniamy głęboką więź, która już nas łączy, ponieważ nasza wspólna odpowiedzialność w obliczu aktualnych wyzwań wypływa ze wspólnej wiary w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi; w jedynego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Syna, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, umarł i zmartwychwstał; oraz w Ducha Świętego, Pana i dawcę życia, który harmonizuje różnice, nie znosząc ich".

Ojciec Święty przypomniał też o potrzebie zacieśniania wzajemnej współpracy i dążenia do pełnej komunii obu Kościołów. "Uznając, że w centrum naszego nieustannego dialogu teologicznego pozostają kwestie teologiczne i eklezjologiczne, mam nadzieję, że katolicy i prawosławni będą mogli w coraz większym stopniu współpracować ze sobą w tych dziedzinach, w których jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne" - napisał - "Pełna jedność, do której tęsknimy, jest oczywiście darem Boga, dzięki łasce Ducha Świętego. Niech nasz Pan pomoże nam być gotowymi do przyjęcia tego daru poprzez modlitwę, wewnętrzne nawrócenie i otwartość na poszukiwanie i ofiarowanie przebaczenia".

DEON.PL POLECA

W Istambule przebywa dziś papieska delegacja, na czele której stoi kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Towarzyszą mu biskupi Brian Farrell i Andrea Palmieri, z tej samej dykasterii oraz Walter Erbi, tymczasowy chargé d'affaires Nuncjatury Apostolskiej w Turcji. Delegacja Stolicy Apostolskiej wzięła udział w uroczystej Boskiej Liturgii, której przewodniczył m.in. patriarcha ekumeniczny Bartłomiej w kościele patriarchalnym św. Jerzego al Fanar. Kard. Koch Kardynał Koch wręczył patriarsze ekumenicznemu przesłanie od Ojca Świętego z autografem, które publicznie odczytano na zakończenie Boskiej Liturgii.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek złożył życzenia patriarsze Bartłomiejowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.