Papież Franciszek znosi tytuły honorowe księży

Papież Franciszek znosi tytuły honorowe księży
Tarcza herbowa protonotariusza apostolskiego (infułata). (fot. Wikipedia Commons)
7 lat temu
KAI / psd

Wśród honorowych tytułów, przyznawanych zasłużonym dla Kościoła duchownym, pozostanie jedynie odznaczenie "Kapelan Jego Świątobliwości" - taką decyzję podjął papież Franciszek. Stosowny dokument w tej sprawie został przesłany na ręce nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. "Zbliżamy się zapewne do Kościoła z czasów apostolskich, a więc Kościoła, który był znacznie prostszy" - skomentował dla KAI rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch.

Dokument ze Stolicy Apostolskiej jest bardzo lakoniczny. Informuje tylko o decyzji papieża Franciszka o pozostawieniu wśród honorowych odznaczeń jedynie tytułu Kapelana Jego Świątobliwości. Pozostałe dwa, a więc tytuł infułata (Protonotariusza Apostolskiego) oraz prałata nie będą już przydzielane.

Ks. Kloch wyjaśnił, że w niektórych bazylikach istniał przywilej, zgodnie z którym proboszcz świątyni otrzymywał jednocześnie tytuł infułata. Taki przywilej zostaje zniesiony.

Ci kapłani, którzy dotąd otrzymali te tytuły, nadal będą mogli się nimi posługiwać. W przyszłości pozostanie tylko jedno papieskie odznaczenie dla duchownych diecezjalnych: Kapelan Jego Świątobliwości. Będzie ono przyznawane zasłużonym dla Kościoła kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia.

Rzecznik KEP podkreślił, że znaczenie tytułów było wyłącznie honorowe. Papież przydzielał je na wniosek biskupów diecezjalnych duchownym, którzy mieli pewne zasługi. "Był to z pewnością gest uznania dla czyjejś pracy. W jednym przypadku - Kapelana Jego Świątobliwości - papież uznał, że ten tytuł pozostanie. Jest zatem pewien sposób pokazania, że jakiś człowiek jest dla Kościoła szczególnie zasłużony i dostrzega to zarówno biskup diecezjalny jak i Ojciec Święty" - powiedział ks. Kloch.

Jego zdaniem przez swoją decyzję papież Franciszek proponuje Kościół prostszy, bez szczególnych tytułów. "Zbliżamy się zapewne do Kościoła z czasów apostolskich, a więc Kościoła, który był znacznie prostszy" - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Celestino Migliore informację o decyzji papieża Franciszka przekazał już wszystkim polskim biskupom oraz sekretarzowi generalnemu KEP bp. Wojciechowi Polakowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek znosi tytuły honorowe księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.