Papież o życiu zakonnym: "Obudźcie świat!"

Papież o życiu zakonnym: "Obudźcie świat!"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

"Obudźcie świat!" - taki tytuł nosi relacja ze spotkania papieża Franciszka z Unią Przełożonych Generalnych zakonów męskich, którą zamieścił jezuicki dwutygodnik "La Civiltà Cattolica". Wydarzenie miało miejsce 29 listopada i wtedy też został wydany obszerny komunikat na jego temat. Dopiero jednak teraz ukazała się obszerbna relacja z trzygodzinnego dialogu Ojca Świętego z przełożonymi generalnymi zakonów i zgromadzeń.

Jednym z tematów była formacja zakonna. Papież opowiedział się w tej dziedzinie stanowczo za pobudzaniem wewnętrznego dojrzewania adeptów, a przeciwko stosowaniu swoistej tresury. "Należy formować serce - mówił Franciszek. - W przeciwnym razie ukształtujemy małe potwory. A potem te potworki formują lud Boży. To naprawdę przyprawia mnie o gęsią skórkę".

Mówiono też o tożsamości i misji zakonników. "Ewangeliczny radykalizm nie dotyczy wyłącznie osób zakonnych, ale wszystkich" - stwierdził papież zaznaczając, że rola zakonników ma w Kościele charakter profetyczny. I dodał: "Zakonnicy powinni być ludźmi zdolnymi obudzić świat". Oznacza to jednak nie jakieś nadnaturalne zdolności, ale świadectwo, które mimo ludzkiej grzeszności jest możliwe. W tym kontekście Franciszek zachęcił osoby zakonne do spoglądania na otaczającą rzeczywistość z różnych punktów widzenia. W przeciwnym razie grozi nam ideologizacja lub fundamentalizm.

W papieskich odpowiedziach na pytania przełożonych generalnych powracał temat kreatywności. Ojciec Święty zachęcał do znajdywania nowego języka w relacjach z młodzieżą, do szukania "nowych dróg" realizacji charyzmatu zakonnego i nie traktowania go niczym "destylatu".

"Charyzmatem należy żyć z energią, odczytując go na nowo także w kontekście kulturowym" - stwierdził papież zaznaczając, że bardziej należy obawiać się popadnięcia w zgorzknienie, niż w błędy. "Trzeba walczyć z mirażem życia zakonnego jako schronienia i pocieszenia wobec zewnętrznego świata, trudnego i złożonego" - dodał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o życiu zakonnym: "Obudźcie świat!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.