Papież Franciszek: Zwiastowanie Maryi jako początek Odkupienia i nadzieja dla świata

Papież Franciszek: Zwiastowanie Maryi jako początek Odkupienia i nadzieja dla świata
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI / Papież Franciszek o Zwiastowaniu: Maryja dała nam Jezusa i zbawienie
KAI

W czym pokładam swoją nadzieję? Gdzie szukam szczęścia? Gdzie jest skarb mojego serca? Czy łudzę się, próbując za wszelką cenę bronić swojego „ja” i swojej woli? – pytał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

  • Papież Franciszek komentuje ewangeliczny opis Zwiastowania, podkreślając znaczenie „tak” Maryi dla Wcielenia Jezusa.
  • Zaznacza, że od odpowiedzi Maryi zależały losy ludzkości, czyniąc ją centrum historii zbawienia.
  • Maryja jest pełna łaski, całkowicie oddana Bogu, w której nie ma sprzeciwu wobec Jego woli.
  • Papież zachęca do radości z faktu, że Maryja dała nam Jezusa – źródło naszego zbawienia.
  • Zadaje pytania dotyczące naszych współczesnych priorytetów i miejsca, w którym pokładamy nadzieję i szukamy szczęścia.

Komentując ewangeliczny opis Zwiastowania, wskazał, że „«tak» Maryi, wypowiedziane wobec Archanioła Gabriela, umożliwiło Wcielenie Syna Bożego, Jezusa”. To co ludzkie i to co boskie spotkało się „na początku naszego Odkupienia”, a „kobieta z małej wioski” stała się „na zawsze centrum historii”, gdyż od Jej odpowiedzi zależały losy ludzkości.
Franciszek stwierdził, że Maryja jest „«łaski pełna», Niepokalana, cała w służbie Słowa Bożego, zawsze z Panem, któremu całkowicie się powierza”. „Nie ma w Niej niczego, co opierałoby się Jego woli, niczego, co sprzeciwiałoby się prawdzie i miłości” – wyjaśnił papież.

Maryja – pełna łaski i centrum historii zbawienia

Zachęcił do radości z tego, że „Niepokalana dała nam Jezusa – nasze zbawienie” i do zadania sobie pytania: „w naszych czasach, wstrząsanych wojnami i skoncentrowanych na dążeniu do posiadania i dominacji – w czym pokładam swoją nadzieję? W sile, w pieniądzach, w potężnych przyjaciołach, czy w nieskończonym miłosierdziu Boga? A w obliczu blichtru fałszywych modeli, które krążą w mediach i Internecie – gdzie szukam szczęścia? Gdzie jest skarb mojego serca? Czy znajduje się on w fakcie, że Bóg kocha mnie bezinteresownie, że Jego miłość zawsze mnie uprzedza i jest gotowa mi przebaczyć, gdy wracam do Niego skruszony? Czy też łudzę się, próbując za wszelką cenę bronić swojego «ja» i swojej woli?”.

DEON.PL POLECA

Przeczytaj papieskie rozważanie

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry i radosnego święta!

Dziś, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Ewangelia opowiada nam o jednym z najważniejszych, najpiękniejszych momentów w historii ludzkości: o Zwiastowaniu (por. Łk 1, 26-38), kiedy to „tak” Maryi, wypowiedziane wobec Archanioła Gabriela, umożliwiło Wcielenie Syna Bożego, Jezusa. Jest to scena, która wzbudza największe zdumienie i wzruszenie, ponieważ Bóg, Najwyższy, Wszechmogący, za pośrednictwem Anioła prowadzi dialog – dialog z młodą dziewczyną z Nazaretu, prosząc ją o współpracę w swoim planie Zbawienia.

Podobnie jak w scenie stworzenia Adama, namalowanej przez Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie palec Ojca Niebieskiego dotyka palca człowieka, tak i tutaj, to co ludzkie i to co boskie spotykają się na początku naszego Odkupienia, w błogosławionej chwili, w której Dziewica Maryja wypowiada swoje „tak”. Kobieta z małej, peryferyjnej wioski staje się na zawsze centrum historii: od Jej odpowiedzi zależą losy ludzkości, która znów może odzyskać uśmiech i nadzieję, ponieważ jej przeznaczenie znalazło się w dobrych rękach.

Maryja zatem, jak pozdrawia Ją Archanioł Gabriel, jest „łaski pełna” (Łk 1, 28), Niepokalana, cała w służbie Słowa Bożego, zawsze z Panem, któremu całkowicie się powierza. Nie ma w Niej niczego, co opierałoby się Jego woli, niczego, co sprzeciwiałoby się prawdzie i miłości. Oto Jego błogosławieństwo, które wyśpiewywać będą wszystkie pokolenia. Radujmy się i my, bo Niepokalana dała nam Jezusa – nasze zbawienie!

Bracia i siostry, kontemplując to misterium, zadajemy sobie pytanie: w naszych czasach, wstrząsanych wojnami i skoncentrowanych na dążeniu do posiadania i dominacji – w czym pokładam swoją nadzieję? W sile, w pieniądzach, w potężnych przyjaciołach, czy w nieskończonym miłosierdziu Boga? A w obliczu blichtru fałszywych modeli, które krążą w mediach i Internecie – gdzie szukam szczęścia? Gdzie jest skarb mojego serca? Czy znajduje się on w fakcie, że Bóg kocha mnie bezinteresownie, że Jego miłość zawsze mnie uprzedza i jest gotowa mi przebaczyć, gdy wracam do Niego skruszony? Czy też łudzę się, próbując za wszelką cenę bronić swojego „ja” i swojej woli?

Bracia i siostry, gdy zbliża się otwarcie Drzwi Świętych Jubileuszu, otwórzmy drzwi naszych serc i umysłów Panu Jezusowi, narodzonemu z Maryi Niepokalanej, i błagajmy za wstawiennictwem Matki, aby mógł zamieszkać w naszym życiu.

Podsumowanie:

Papież Franciszek przypomina, że Zwiastowanie Maryi było kluczowym momentem w historii zbawienia, kiedy to ludzka odpowiedź umożliwiła Wcielenie Syna Bożego. Maryja, pełna łaski, stała się wzorem całkowitego zawierzenia Bogu. Papież zachęca, by w obliczu współczesnych wyzwań zastanowić się, w czym pokładamy nadzieję i gdzie szukamy prawdziwego szczęścia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Zwiastowanie Maryi jako początek Odkupienia i nadzieja dla świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.