Papież i wielki imam proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa

Papież i wielki imam proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa
(fot. neneo / shutterstock.com / youtube.com)
6 miesięcy temu
KAI / sz

Papież Franciszek i wielki imam islamskiego Uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajjeb zaproponowali ogłoszenie przez Narody Zjednoczone 4 lutego Światowym Dniem Braterstwa Ludzkiego. Ich wspólną prośbę w tej sprawie złożyli na ręce Antółnio Guterresa – sekretarza generalnego ONZ w Nowym Jorku – członkowie Najwyższego Komitetu ds. Osiągnięcia Celów Zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz Pokoju Światowego i Wspólnego Współżycia. Delegacji współprzewodniczyli kard. Miguel A. Ayuso Guixot i sędzia Muhammad Abdas-Salam.

Wspólne oświadczenie Ojca Świętego i wielkiego imama proponuje ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa Ludzkiego 4 lutego, gdyż właśnie w tym dniu w bieżącym roku obaj przywódcy religijni podpisali w Abu Zabi wspomniany wspólny Dokument o Braterstwie. Zaprosili oni także Narody Zjednoczone do udziału - wraz ze Stolicą Apostolską i uczelnią kairską - do organizacji i udziału w przyszłym Dniu, jeśli zostanie on ogłoszony.

Sekretarz generalny ze swej strony wyraził uznanie i gotowość włączenia się do tej inicjatywy, podkreślając ważność pracy w służbie całej ludzkosci. Jednocześnie wyznaczył swego doradcę ds. mowy nienawiści i przeciwdziałania ludobójstwu Adamę Diema jako przedstawiciela ONZ w sprawach zgłoszonych propozycji i współpracy z Komitetem Najwyższym.

Komitet ten powstał 20 sierpnia br. i stawia sobie za zadanie doprowadzenie do osiągnięcia celów zawartych we wspomnianym wspólnym dokumencie z Abu Zabi z 4 lutego 2019. W skład tego gremium wchodzą chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu a przewodniczy mu kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież i wielki imam proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież i wielki imam proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.