Papież mianował dzisiaj trzynastu nowych kardynałów
Papież Franciszek mianował 13 nowych kardynałów i wręczył im insygnia tej godności. Na zwyczajnym konsystorzu publicznym w Watykanie obecnych było 11 nominatów. Dwóm pozostałym kardynalski biret, pierścień i bullę przyznającą kościół tytularny w Rzymie papiescy wysłannicy przekażą w późniejszym czasie.
Nowymi kardynałami są:
- Mario Grech z Malty (sekretarz generalny Synodu Biskupów),
- Marcello Semeraro z Włoch (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych),
- Antoine Kambanda z Rwandy (arcybiskup Kigali),
- Wilton Gregory z USA (arcybiskup Waszyngtonu),
- Jose F. Advincula z Filipin (arcybiskup Capizu),
- Celestino Aós Braco OFMCap. z Chile (arcybiskup Santiago de Chile),
- Cornelius Sim z Brunei (wikariusz apostolski Brunei),
- Augusto Paolo Lojudice z Włoch (arcybiskup Sieny-Colle di Val d’Elsa-Montalcino),
- Mauro Gambetti OFMConv. z Włoch (dotychczasowy gwardian klasztoru franciszkanów w Asyżu),
- Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku (emerytowany biskup San Cristóbal de las Casas),
- Silvano Maria Tomasi CS z Włoch (papieski delegat specjalny przy Suwerennym Zakonie Maltańskim), R
- aniero Cantalamessa OFMCap. z Włoch (kaznodzieja Domu Papieskiego)
- i Enrico Feroci z Włoch (proboszcz parafii Matki Bożej Boskiej Miłości w Rzymie).
Spośród nich do Watykanu na konsystorz nie przyjechali dwaj kardynałowie azjatyccy: Advincula i Sim.
W związku z ograniczeniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się pandemii konsystorz miał uproszczony przebieg i nie brała w nim udziału większość spośród 219 dotychczasowych członków Kolegium Kardynalskiego. Każdemu z nowo mianowanych purpuratów mogło towarzyszyć nie więcej niż 10 gości.
Konsystorz, który odbywał się przy ołtarzu Katedry w bazylice św. Piotra, rozpoczął się od odśpiewania hymnu „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr). Następnie w imieniu nowych purpuratów podziękował Franciszkowi kard. Mario Grech, pierwszy na liście nominatów.
Odwołując się do nauczania Soboru Watykańskiego II, przypomniał, że Kościół jako narzędzie jedności człowieka z Bogiem i całego rodzaju ludzkiego, jest powołany do bycia w drodze. Chrześcijanin to pielgrzym, zaś Kościół „w drodze” nie jest sumą jednostek, lecz „świętym ludem Bożym”. Nie zbacza wtedy z drogi, bo wszyscy ochrzczeni razem są „nieomylni w wierze”.
Sekretarz generalny Synodu Biskupów podkreślił, że Kościół jest ze swej natury synodalny. Synodalność ta jest „formą i stylem życia Kościoła”. Synod Biskupów nie jest „wydarzeniem”, ale „procesem”, w który zaangażowani są „w synergii: lud Boży, kolegium biskupów i biskup Rzymu”. Hierarcha wskazał, że synodalność obejmuje „wszystkie szczeble życia i misji Kościoła”, wyrażając „dynamikę komunii, która inspiruje wszystkie kościelne decyzje”.
>> TUTAJ przeczytasz przemówienie papieża
Po przemówieniu papież ogłosił, że dokonał nominacji nowych kardynałów i odczytał ich nazwiska. Następnie złożyli oni wyznanie wiary oraz przysięgę wierności papieżowi i jego następcom, po czym kolejno podchodzili do Franciszka, klękali, a on nakładał im na głowę biret w kolorze amarantowym, kardynalski pierścień oraz wręczał bullę nominacyjną, wyznaczającą również kościół w Rzymie, którego będą tytularnymi proboszczami.
Raniero Cantalamessa jako jedyny nie miał na sobie szat kardynalskich, lecz habit zakonny. Natomiast Wilton Gregory odbierał insygnia kardynalskie w maseczce ochronnej. Z kolei rzymski proboszcz Enrico Feroci otrzymał jako tytularny swój kościół parafialny.
Konsystorz zakończyło odśpiewanie modlitwy „Ojcze nasz”, papieskie błogosławieństwo i śpiew Maryjnej antyfony „Salve, Regina”.
Z powodu pandemii nowi kardynałowie nie wymieniali pocałunku pokoju z obecnymi na uroczystości innymi członkami Kolegium Kardynalskiego. Nie odbędą się też tradycyjne wizyty kurtuazyjne u nowo mianowanych kardynałów, którzy w różnych pomieszczeniach Watykanu przyjmowali okolicznościowe życzenia.
Jutro rano w bazylice św. Piotra papież odprawi w koncelebrze z nowymi kardynałami Mszę św. w I Niedzielę Adwentu.
Po dzisiejszym konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 229 członków z 86 państw. 128 spośród nich ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Polska ma obecnie czterech kardynałów (Stanisław Dziwisz, Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko).
Skomentuj artykuł