Papież mianował dzisiaj trzynastu nowych kardynałów

Papież mianował dzisiaj trzynastu nowych kardynałów
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Papież Franciszek mianował 13 nowych kardynałów i wręczył im insygnia tej godności. Na zwyczajnym konsystorzu publicznym w Watykanie obecnych było 11 nominatów. Dwóm pozostałym kardynalski biret, pierścień i bullę przyznającą kościół tytularny w Rzymie papiescy wysłannicy przekażą w późniejszym czasie.

Nowymi kardynałami są:

 • Mario Grech z Malty (sekretarz generalny Synodu Biskupów),
 • Marcello Semeraro z Włoch (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych),
 • Antoine Kambanda z Rwandy (arcybiskup Kigali),
 • Wilton Gregory z USA (arcybiskup Waszyngtonu),
 • Jose F. Advincula z Filipin (arcybiskup Capizu),
 • Celestino Aós Braco OFMCap. z Chile (arcybiskup Santiago de Chile),
 • Cornelius Sim z Brunei (wikariusz apostolski Brunei),
 • Augusto Paolo Lojudice z Włoch (arcybiskup Sieny-Colle di Val d’Elsa-Montalcino),
 • Mauro Gambetti OFMConv. z Włoch (dotychczasowy gwardian klasztoru franciszkanów w Asyżu),
 • Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku (emerytowany biskup San Cristóbal de las Casas),
 • Silvano Maria Tomasi CS z Włoch (papieski delegat specjalny przy Suwerennym Zakonie Maltańskim), R
 • aniero Cantalamessa OFMCap. z Włoch (kaznodzieja Domu Papieskiego)
 • i Enrico Feroci z Włoch (proboszcz parafii Matki Bożej Boskiej Miłości w Rzymie).

Spośród nich do Watykanu na konsystorz nie przyjechali dwaj kardynałowie azjatyccy: Advincula i Sim.

W związku z ograniczeniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się pandemii konsystorz miał uproszczony przebieg i nie brała w nim udziału większość spośród 219 dotychczasowych członków Kolegium Kardynalskiego. Każdemu z nowo mianowanych purpuratów mogło towarzyszyć nie więcej niż 10 gości.

Konsystorz, który odbywał się przy ołtarzu Katedry w bazylice św. Piotra, rozpoczął się od odśpiewania hymnu „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr). Następnie w imieniu nowych purpuratów podziękował Franciszkowi kard. Mario Grech, pierwszy na liście nominatów.

Odwołując się do nauczania Soboru Watykańskiego II, przypomniał, że Kościół jako narzędzie jedności człowieka z Bogiem i całego rodzaju ludzkiego, jest powołany do bycia w drodze. Chrześcijanin to pielgrzym, zaś Kościół „w drodze” nie jest sumą jednostek, lecz „świętym ludem Bożym”. Nie zbacza wtedy z drogi, bo wszyscy ochrzczeni razem są „nieomylni w wierze”.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów podkreślił, że Kościół jest ze swej natury synodalny. Synodalność ta jest „formą i stylem życia Kościoła”. Synod Biskupów nie jest „wydarzeniem”, ale „procesem”, w który zaangażowani są „w synergii: lud Boży, kolegium biskupów i biskup Rzymu”. Hierarcha wskazał, że synodalność obejmuje „wszystkie szczeble życia i misji Kościoła”, wyrażając „dynamikę komunii, która inspiruje wszystkie kościelne decyzje”.

>> TUTAJ przeczytasz przemówienie papieża

Po przemówieniu papież ogłosił, że dokonał nominacji nowych kardynałów i odczytał ich nazwiska. Następnie złożyli oni wyznanie wiary oraz przysięgę wierności papieżowi i jego następcom, po czym kolejno podchodzili do Franciszka, klękali, a on nakładał im na głowę biret w kolorze amarantowym, kardynalski pierścień oraz wręczał bullę nominacyjną, wyznaczającą również kościół w Rzymie, którego będą tytularnymi proboszczami.

Raniero Cantalamessa jako jedyny nie miał na sobie szat kardynalskich, lecz habit zakonny. Natomiast Wilton Gregory odbierał insygnia kardynalskie w maseczce ochronnej. Z kolei rzymski proboszcz Enrico Feroci otrzymał jako tytularny swój kościół parafialny.

Konsystorz zakończyło odśpiewanie modlitwy „Ojcze nasz”, papieskie błogosławieństwo i śpiew Maryjnej antyfony „Salve, Regina”.

Z powodu pandemii nowi kardynałowie nie wymieniali pocałunku pokoju z obecnymi na uroczystości innymi członkami Kolegium Kardynalskiego. Nie odbędą się też tradycyjne wizyty kurtuazyjne u nowo mianowanych kardynałów, którzy w różnych pomieszczeniach Watykanu przyjmowali okolicznościowe życzenia.

Jutro rano w bazylice św. Piotra papież odprawi w koncelebrze z nowymi kardynałami Mszę św. w I Niedzielę Adwentu.

Po dzisiejszym konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 229 członków z 86 państw. 128 spośród nich ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Polska ma obecnie czterech kardynałów (Stanisław Dziwisz, Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież mianował dzisiaj trzynastu nowych kardynałów
Komentarze (1)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
28 listopada 2020, 22:49
Jedne z moich najwspanialszych wakacji spędziłam w dolinie Casentino w Toskanii. Trochę przypadkowo trafiłam do Villaggio San Francesco, wioski wakacyjnej i rekolekcyjnej dla włoskich katolików prowadzonej przez franciszkanów. Siedemnaście lat temu opiekę duchową nad grupami powołań i młodzieżą sprawował tam padre Mauro Gambetti, bardzo sympatyczny, młody ksiądz. Atmosfera była serdeczna i radosna. Rano czytaliśmy fragment Ewangelii i dyskutowaliśmy swobodnie, potem pracowaliśmy. Wieczorem uczestniczyliśmy we mszy, padre Mauro udzielał nam komunię pod dwiema postaciami. Bardzo mi miło i cieszę się, że o. Mauro Gambetti jako nowo mianowany kardynał będzie miał wpływ na kształt Kościoła Katolickiego.

Skomentuj artykuł

Papież mianował dzisiaj trzynastu nowych kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.