Kardynał-nominat o. Raniero Cantalamessa nie przyjmie sakry biskupiej

Kardynał-nominat o. Raniero Cantalamessa nie przyjmie sakry biskupiej
(fot. youtube.com/tv2000)
KAI / kk

Kardynał-nominat, franciszkański zakonnik o. Raniero Cantalamessa, którego papież Franciszek włączy 28 listopada do Kolegium Kardynalskiego, zrezygnował z przysługującej mu według prawa kanonicznego sakry biskupiej.

Sekretarz kardynała-nominata poinformował 17 listopada, że papież Franciszek udzielił dyspensy 86-letniemu duchownemu. Pochodzący z centralnych Włoch o. Cantalamessa jest członkiem zakonu kapucynów. Obecnie w Kolegium Kardynalskim jest też dwóch jezuitów: 99-letni kard. Albert Vanhoye z Francji i 92-letni Albańczyk kard. Ernest Simoni, którzy zrezygnowali z sakry biskupiej.

"Ten kardynalat to nie jest wyraz uznania dla mnie, ale dla Słowa Bożego" - powiedział w pierwszej reakcji na swoją nominację Cantalamessa.

Wczoraj kapucyn poinformował, że poprosił Franciszka o to, żeby przed wyniesieniem go do godności kardynalskiej, nie musiał on przyjmować święceń biskupich. "Poprosiłem Ojca Świętego o dyspensę od święceń. Zadaniem biskupa jest bycie pasterzem i rybakiem. W moim wieku - ma 86 lat - niewiele mógłbym zrobić jako pasterz".

Ojciec Raniero dodał, że innym powodem dla którego nie chce przyjmować biskupich święceń jest to, że chciałby umrzeć we franciszkańskim habicie.

DEON.PL POLECA

Godność kardynalska, która nie jest związana z sakrą biskupią, uważana jest za wyraz podziękowania o. Cantalamessie za jego wieloletnią działalność jako kaznodziei Domu Papieskiego. W tej funkcji zakonnik zawsze w Adwencie i okresie Wielkiego Postu prowadzi duchowe rozważania dla Kurii Rzymskiej, a w Wielki Piątek głosił kazania w bazylice św. Piotra.

Sakrę biskupią przyjmie natomiast 21 listopada inny z kardynałów-nominatów, Kustosz generalny Świętego Konwentu w Asyżu, 55-letni ks. Mauro Gambetti. Jego kadencja kustosza kończy się w lutym 2021.

Trzeci kandydat do kapelusza kardynalskiego, który dotychczas nie miał święceń biskupich, wieloletni dyrektor rzymskiej Caritas ks. Enrico Feroci, otrzymał sakrę 15 listopada w Rzymie. Uroczystość odbyła się w parafii Matki Bożej Boskiej Miłości w dzielnicy Castel di Leva. Znany z wieloletniego zaangażowania społecznego ks. Feroci był proboszczem tej parafii i pozostanie nim nadal, ale już z godnością arcybiskupa.

 

Z dobrych rzeczy, które warto zauważyć. Ojciec Raniero Cantalamessa jest kapucynem, od wielu lat pełni funkcję...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Czwartek, 19 listopada 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa

Wiarę wybierasz sam. Wybierasz ją wciąż od nowa w swoich codziennych decyzjach. Ale czy wiesz, co tak naprawdę wybierasz? Najprostsze pytania prowokują do najważniejszych odpowiedzi.

Ojciec Raniero Cantalamessa w krótkich rozważaniach, które mogą być podstawą...

Skomentuj artykuł

Kardynał-nominat o. Raniero Cantalamessa nie przyjmie sakry biskupiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.