Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii

Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii
(fot. Telewizja Republika / youtube.com)
4 miesiące temu
wp.pl / tvn24.pl / ml

W wywiadzie dla tvn24.pl, ks. Andrzej Kobyliński odniósł się do sprawy kard. Dziwisza. Jego zdaniem konieczne jest powołanie "komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii".

Duchowny rozmawiał z autorem reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", Marcinem Gutowskim. Rozmowa została wyemitowana na TVN24 w środę, 18 listopada.

Zdaniem księdza Kobylińskiego w Watykanie, który jest monarchią absolutną, łatwiej dochodzi do nadużyć, które trudno wykryć i udowodnić. "Znając grzeszną naturę ludzką, zdziwiłbym się - mówił Kobyliński - gdyby w tej sytuacji nie dochodziło do naruszeń. To niestety stały problem monarchii absolutnej. W każdej z nich kluczową rolę odgrywa właśnie dwór. To nie są urzędnicy podpisujący dokumenty i przystawiający pieczątki. Oni tylko dają rady i stosują naciski, tacy ludzie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i nie ma szans późniejszego udowodnienia, kto przyczynił się do jakiej decyzji" - twierdzi ks. Kobyliński.

W rozmowie został także poruszony temat byłego kardynała, Theodore'a McCarricka, o nadużyciach którego powstał specjalny raport opublikowany przez Watykan.

Jak podkreśla duchowny w rozmowie, o roli kard. Dziwisza w sprawie tuszowania przypadków nadużyć seksualnych i w kwestii samego McCarricka, powinna powstać specjalna komisja, która zajmie się zbadaniem sprawy: "to jest sprawa o wymiarze narodowym. Jej wyjaśnienie leży w interesie Polski. Powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii".

Całość rozmowy (po wykupieniu dostępu) można zobaczyć tutaj.

W poniedziałek 23.11.2020 zostanie wyemitowana druga część reportażu nt. kard. Stanisława Dziwisza.

W poniedziałek o godzinie 20.30 na antenie TVN24 zostanie wyemitowany reportaż "Don Stanislao. Postscriptum". To druga część zrealizowanego dla "Czarno na białym" dokumentu Marcina Gutowskiego o kardynale Stanisławie Dziwiszu. "Rozmawiamy między innymi z byłym dominikaninem Thomasem Doyle'em, prawnikiem kanonistą, który tworzył wiele raportów dotyczących spraw wykorzystywania seksualnego w Kościele. I on mówi wprost: nie będzie niezależnej komisji, każda komisja w jakiś sposób będzie zależna" - powiedział Gutowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
48,93 zł
69,90 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.