Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii

Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii
(fot. Telewizja Republika / youtube.com)
2 miesiące temu
wp.pl / tvn24.pl / ml

W wywiadzie dla tvn24.pl, ks. Andrzej Kobyliński odniósł się do sprawy kard. Dziwisza. Jego zdaniem konieczne jest powołanie "komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii".

Duchowny rozmawiał z autorem reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", Marcinem Gutowskim. Rozmowa została wyemitowana na TVN24 w środę, 18 listopada.

Zdaniem księdza Kobylińskiego w Watykanie, który jest monarchią absolutną, łatwiej dochodzi do nadużyć, które trudno wykryć i udowodnić. "Znając grzeszną naturę ludzką, zdziwiłbym się - mówił Kobyliński - gdyby w tej sytuacji nie dochodziło do naruszeń. To niestety stały problem monarchii absolutnej. W każdej z nich kluczową rolę odgrywa właśnie dwór. To nie są urzędnicy podpisujący dokumenty i przystawiający pieczątki. Oni tylko dają rady i stosują naciski, tacy ludzie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i nie ma szans późniejszego udowodnienia, kto przyczynił się do jakiej decyzji" - twierdzi ks. Kobyliński.

W rozmowie został także poruszony temat byłego kardynała, Theodore'a McCarricka, o nadużyciach którego powstał specjalny raport opublikowany przez Watykan.

Jak podkreśla duchowny w rozmowie, o roli kard. Dziwisza w sprawie tuszowania przypadków nadużyć seksualnych i w kwestii samego McCarricka, powinna powstać specjalna komisja, która zajmie się zbadaniem sprawy: "to jest sprawa o wymiarze narodowym. Jej wyjaśnienie leży w interesie Polski. Powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii".

Całość rozmowy (po wykupieniu dostępu) można zobaczyć tutaj.

W poniedziałek 23.11.2020 zostanie wyemitowana druga część reportażu nt. kard. Stanisława Dziwisza.

W poniedziałek o godzinie 20.30 na antenie TVN24 zostanie wyemitowany reportaż "Don Stanislao. Postscriptum". To druga część zrealizowanego dla "Czarno na białym" dokumentu Marcina Gutowskiego o kardynale Stanisławie Dziwiszu. "Rozmawiamy między innymi z byłym dominikaninem Thomasem Doyle'em, prawnikiem kanonistą, który tworzył wiele raportów dotyczących spraw wykorzystywania seksualnego w Kościele. I on mówi wprost: nie będzie niezależnej komisji, każda komisja w jakiś sposób będzie zależna" - powiedział Gutowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
48,93 zł
69,90 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii
Komentarze (11)
GR
~Głos rozsądku
23 listopada 2020, 15:33
Żadna komisja nic tu już nie wyjaśni. Po pierwsze, wielu zamieszanych w tamte sprawy dawno już nie żyje. Po drugie, najważniejsze decyzje zapadały w nierejestrowanych rozmowach prywatnych. Jedynie co, to po kolejnych latach oczekiwań i naturalnego odchodzenia odpowiedzialnych za ten stan rzeczy, komisja może wskazać że tak wyglądał w instytucjonalnym Kościele proces tuszowania przypadków pedofilii, homoseksualizmu a także innych wykroczeń moralnych wśród duchownych. Tylko że to wiemy już teraz bez powoływania kolejnej komisji.
B.
~Beniamin .
23 listopada 2020, 14:20
Ave papa; swiety babilonski wowczas wozil "magistra" przed oglupialymi tlumami (upitymi winem z kielicha goryczy) w swym papamobile dla uwiarygodnienia komunizmu w Posce, a komunizm to sztandarowe dzielo diabla, ktory sie przepoczwarza - ostatnio strajk kobiet za ktorym stoi Soros; synagoga sztana broniaca swego dziela czy to poprzez nasienie weza czy to przez nierzadnice, ktora ujezdza.
ZK
~zasmucony katolik
24 listopada 2020, 22:08
Przeciez przy okraglem stole sie dogadali, komunisci TW Bolki, i biskupi TW i biskupi pederasci, ktos musial to uwiarygodnic.
B.
~Beniamin .
23 listopada 2020, 14:01
Czy Rzym zastosuje sprawdzony numer, jaki zastosowal na swej prowincji Polsce, a mianowicie; kto jest bez winny niech pierwszy zuci kamieniem? ...a to by oznaczalo, ze prownincja stolicy apostolskiej: Polska znow stanie sie czolowa-przykladem do nasladowania dla narodow; ale to juz bylo. Czy moze powolaja sie na skale, ktora u nich jest stworzeniem i stwierdza; wprawdzie kierujemy sie pozadliwosciami swoimi, ktore i moze pochodza od diabla, ale moce piekielne nas nie przemoga. Wowczas dewotki i berety odetchna z ulga...oddajac oplatkowi poklon i przyjmujac do ust. Jezeli oplatek z nami, to kto przeciw nam!
B.
~Beniamin .
23 listopada 2020, 13:16
Nemo iudex in causa sua; nie mozna byc sedzia we wlasnej sprawie. Przed oczyma staje Magdalenka jak Watykan bronil swojego.
ZK
~zasmucony katolik
23 listopada 2020, 10:52
Istnieje jeden przypadek z ktorego sie Dziwisz nie wybroni, przypadek Peatza. Faktem jest ze tylko osobiste doreczenie do rak wlasnych Ojca Swietego, odniosli skutek, Wczesniejsze listy nie "dochodzily". O innych nie chce spekulowac, moja wiedza jest za mala.
GR
~Głos rozsądku
23 listopada 2020, 15:02
Kard, Dziwisz nie wybroni się ani w sprawie Legionów Chrystusa ani w sprawie McCarricka - największych afer w Kościele w XX w. W sprawie abp. Paetza nawet pismo doręczone bezpośrednio papieżowi zasadniczo nie odniosło żadnego skutku. Mimo że przez lata molestował seksualnie kleryków i sprawa stała się głośna dalej odprawiał publicznie msze i pokazywał się na uroczystościach kościelnych siejąc 20 lat zgorszenie. Jedynie co, to w ostatniej chwili wierni zablokowali pogrzeb w katedrze. Sprawa Paetza obciąża nie tylko kard. Dziwisza ale też abp. Jędraszewskiego i JPII.
JS
~jarosław sylwestrzak
23 listopada 2020, 16:06
a te listy w sprawie Pertza kto Ks Dziwiszowi przekazywał i w jakiej formie przekazywał ?
GR
~Głos rozsądku
24 listopada 2020, 04:42
@jarosław sylwestrzak, ten najważniejszy list z pominięciem sekretarza pani Wanda Półtawska przemyciła pod pazuchą i osobiśvie przekazała na prywatnej audiencji bezpośrednio papieżowi stąd wiemy że papież znał sytuację sprawę seksualnego wykorzystania kleryków przez Juliusza Paetza i nie załatwienie tego problemu obciąża również JPII. Wcześniejsze listy przygotowane przez środowiska księży i katolickich działaczy poznańskich trafiały do nucjusza Kowalczyka lub do sekretarza Dziwisza - mówił o tym Jarosław Gowin. Oprócz tego akcję łamania sumień przeprowadził biskup Jędraszewski (dziś metropolita krakowski) przymuszając do podpisania listu w obronie homoseksualisty i przestępcy poznańskich proboszczów. Polecam serię artykułów Andrzeja Gerlacha "Abp Juliusz Paetz. Mechanizmy przemocy i władzy" ma ona kilkadziesiąt odcinków.
ZK
~zasmucony katolik
24 listopada 2020, 14:27
"W ramach jednej z moich podróży do Rzymu w związku ze sprawą abp. Paetza rozmawiałem z obecnym kardynałem Dziwiszem, wtedy sekretarzem Jana Pawła II, i on zaprosił mnie na kolację do papieża. Przed wejściem na nią powiedział mi: «Ani słowa o sprawach problemów poznańskich!». Dziś rozumiem to dużo lepiej" - mówi prof. Tomasz Polak. To wywiad na Deonie. Petla sie zaciska wokol Dziwisza.
GR
~Głos rozsądku
25 listopada 2020, 06:18
Sprawa Paetza ma naprawdę wiele wątków i nie jeden list dotarł do papieża w tej sprawie. List który pani Wanda Półtawska doręczyła papieżowi podpisany przez kilkunastu katolików świeckich bynajmniej nie był pierwszym który JPII otrzymał. Wcześniej list dostarczył abp Gocłowski a sam papież zapewne wiedział o skonnościach Paetza gdy w 1982/1983 usunął go z Watykanu w teren do Łomży. Są też różne powiązania Paetza zarówno kościelne (dotyczące Pawła VI czy kard. Villotiego) jak też towarzyskie (dotyczące polityków, biznesmenów, artystów i dziennikarzy). Niewątpliwie jest to bardzo smutny obraz upadku moralnego hierarchi bo wielu (np. Gądecki) wiedziało i nie robili nic a inni (Kowalczyk, Jędraszewski czy Dziwisz) bronili sprawcę przed odpowiedzialnością. Teza że JPII nie wiedział o sprawie Paetza lub ją rozwiązał jest w świetlne nawet zachowanych dokumentów fałszywa.

Skomentuj artykuł

Ks. Kobyliński: powinniśmy się domagać powołania komisji watykańskiej, żeby rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tej kwestii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.