Papież: musimy mieć spojrzenie pełne czułości

Papież: musimy mieć spojrzenie pełne czułości
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Aktualne problemy wymagają od nas kapłanów, abyśmy upodobnili się do Pana i nauczyli się patrzeć tak jak On: z czułością, pojednaniem i braterstwem – mówił papież, przyjmując w Watykanie członków Papieskiego Kolegium Meksykańskiego. Franciszek zapewnił o swej szczególnej bliskości z ich ojczyzną.

Wyrazem tego była jego podróż apostolska w 2016 r. Przejawia się to również w dorocznych uroczystościach w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe.

Franciszek zwrócił uwagę na trudności, których doświadcza ten kraj z powodu pandemii. Wymagają one od kapłanów szczególnej wrażliwości.

- Przede wszystkim musimy mieć spojrzenie pełne czułości, z jakim nasz Bóg Ojciec widzi problemy, które dotykają społeczeństwo: przemoc, nierówności społeczne i ekonomiczne, polaryzację, korupcję i brak nadziei, zwłaszcza wśród najmłodszych. Maryja Panna jest dla nas wzorem. Z czułością matki odzwierciedla Ona czułą miłość Boga, który przyjmuje wszystkich bez wyjątku. Coraz głębsze zjednoczenie z Dobrym Pasterzem budzi w każdym kapłanie autentyczne współczucie, zarówno dla powierzonych mu owiec, jak i dla tych, które zbłądziły. Tylko wtedy, gdy dajemy się jemu kształtować, wzrasta nasza duszpasterska miłość, w którą wszyscy są włączeni poprzez naszą troskę i modlitwę. Co więcej, zapobiega to zamykaniu się w domu, w biurze czy hobby i zachęca do wychodzenia na spotkanie z ludźmi, a nie do pozostawania w miejscu - wskazał papież.

Franciszek wspomniał też o licznych w Meksyku wyzwaniach pojednania i braterstwa. Aby im sprostać kapłani potrzebują światła wiary i mądrości, która wypływa z kontemplacji Boga i odczytywania znaków czasu.

- Nie możemy lekceważyć światowych pokus, które mogą nas prowadzić do powierzchownych wyobrażeń o nas samym, do postawy autoreferencyjnej, do konsumpcjonizmu i do wielu form uchylania się od odpowiedzialności. Drodzy bracia i siostry: pamiętając o tym, aby nie odwracać wzroku od Chrystusa, Cierpiącego Sługi, zachęcam was, byście nie zaniedbywali pogłębiania korzeni wiary, które otrzymaliście w waszych Kościołach partykularnych, a pozostających owocem bogatego procesu inkulturacji Ewangelii. Jego wzorem jest Matka Boża z Guadalupe, której wizerunek czcicie w kaplicy waszego kolegium. Przypomina nam Ona o miłości wybrania przez Jej Syna Jezusa, który uczynił nas uczestnikami swego kapłaństwa. Dlatego zwracajcie się z ufnością do Morenity, Matki Boga i naszej Matki, i proście Ją o wszystko, czego potrzebujecie, wiedząc, że osłania nas Ona swoim cieniem i udziela nam schronienia - zachęcił papież.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: musimy mieć spojrzenie pełne czułości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.