Papież: Nadużycia, które dotknęły Kościół, są odbiciem rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości

Papież: Nadużycia, które dotknęły Kościół, są odbiciem rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości
Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
KAI / tk

- Nie możemy zapominać, że nadużycia, które dotknęły Kościół, są jedynie bladym odbiciem smutnej rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości, i której nie poświęca się należytej uwagi – podkreślił Franciszek podczas spotkania z delegacją latynoamerykańskiego Centrum Badawczo-Formacyjnego dla Ochrony Małoletnich.

- Jakże zmieniłby się świat, gdybyśmy byli wewnętrznie przekonani o tym, że każdy z tych najmniejszych jest odbiciem oblicza samego Boga – mówił papież. Dziękował, że właśnie dla tego celu ofiarnie pracują członkowie centrum.

W skład instytucji wchodzą przedstawiciele z szeregu krajów Ameryki Łacińskiej mający różne wykształcenie. Są wśród nich psychologowie, pedagodzy, księża, prawnicy i dziennikarze. Franciszek podkreślił, że są mu znane wysiłki tej ekipy i jej poszukiwania coraz bardziej odpowiednich metod, "aby wykorzenić plagę nadużyć, zarówno w Kościele, jak i na świecie".

Nadużycia nie tylko w Kościele

- Nie możemy zapominać, że nadużycia, które dotknęły Kościół, są jedynie bladym odbiciem smutnej rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości, i której nie poświęca się należytej uwagi – podkreślił Franciszek.

- Myślę, że mogę powiedzieć, iż Kościół dokonał sporego postępu na tej drodze i nie przestanie wciąż iść dalej. […] Ale musi to być również praca, której rezultaty będą ważne dla społeczeństwa, aby kroki i osiągnięcia Kościoła na tej drodze mogły być zachętą dla innych instytucji do promowania tej kultury troski – zauważył Franciszek.

- Ponadto chciałbym dzisiaj zaproponować, w oparciu o ten obraz, który utożsamia każdego z maluczkich z samym Chrystusem, aby nasze wysiłki nie ograniczały się do zwykłego stosowania protokołów, ale byśmy powierzyli ich Jezusowi w modlitwie. W pokorze i szczerze musimy stanąć pośród tych «maluczkich». A stając przed Odkupicielem, kontemplujmy również w Jego wzgardzonym obliczu cierpienie, które otrzymaliśmy i spowodowaliśmy, abyśmy nie czuli się oddaleni od ludzi, których przyjmujemy, ale braćmi i siostrami, nawet w bólu – mówił papież.

- Rozmawiajmy z Jezusem, słuchajmy tego Słowa, które nam przebacza, nas uzdrawia, odkupuje nas wszystkich. On nie wziął na siebie grzechu świata, aby świat potępić, ale aby go zbawić i nauczył nas, że nie ma większej miłości niż ta, która oddaje życie; która pozostawia je w śladzie Jego Świętego Oblicza – stwierdził Franciszek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Białkowska

Czasem „najprostsza droga do nieba” wiedzie przez piekło

„Zdradziły Jezusa i Kościół" – to zwykle słyszą siostry zakonne, które postanowiły odejść ze swoich zgromadzeń. Często towarzyszy temu izolacja albo w najlepszym wypadku niezrozumienie. A co...

Skomentuj artykuł

Papież: Nadużycia, które dotknęły Kościół, są odbiciem rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.