Papież: nauczmy nowe pokolenie jak szanować stworzenie

Papież: nauczmy nowe pokolenie jak szanować stworzenie
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
Łukasz Sośniak SJ / KAI / kk

„Tylko w ten sposób będzie można promować dobro wspólne i cywilizację miłości, w której nie ma miejsca na pandemię obojętności i marnotrawstwa” – napisał Papież.

Papież Franciszek skierował orędzie do uczestników Forum UNESCO poświęconego wpływowi zmian klimatycznych na ubóstwo. Wirtualne spotkanie odbyło się odbyło się 24 marca.

DEON.PL POLECAOjciec Święty zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny zobowiązuje nas do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko o zyskach nielicznych. Podkreślił, że aby skutecznie walczyć ze mianami klimatycznymi i ubóstwem konieczne jest zdefiniowanie nowego modelu rozwoju, który stawia w centrum człowieka. „Tylko w ten sposób będzie można promować dobro wspólne i cywilizację miłości, w której nie ma miejsca na pandemię obojętności i marnotrawstwa” – napisał Papież.

Zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny, jest dobrą okazją do przejęcia się kruchością naszej planety i kondycją człowieka oraz do wzięcia odpowiedzialności za wspólny dom: poprawy warunków życia najbiedniejszych, zdrowia, transportu, bezpieczeństwa energetycznego i stworzenia nowych możliwości zatrudnienia.

Papież podkreślił, że zmiany klimatyczne są problemem bardziej moralnym niż technicznym. „Punkt zwrotny nastąpi tylko wtedy, gdy zainwestujemy w edukację nowych pokoleń i nauczymy je szanować stworzenie” – napisał Franciszek. Słowa Ojca Świętego odczytał ks. Francesco Follo, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji.

„Szczególnie ważne jest, aby młodzi ludzie byli edukowani w zakresie ochrony i szacunku do innych, aby zaangażowali się w promocję nowych nawyków w zakresie produkcji i konsumpcji, w celu stworzenia nowego modelu wzrostu gospodarczego, w którym środowisko i ludzie znajdą się w centrum. Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze zmianami klimatu, musimy działać wspólnie, uwzględniając potrzebę gruntownej rewizji obecnego modelu rozwoju w celu skorygowania jego anomalii i zakłóceń. Zapewnienie konkretnych odpowiedzi na poważne zjawisko globalnego ocieplenia powinno być naszym imperatywem moralnym. Zaniechanie działań będzie miało skutki wtórne, zwłaszcza wśród najuboższych warstw społecznych, które są również najbardziej narażone na te zmiany“ – napisał Papież Franciszek.

źródło: Łukasz Sośniak SJ / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papież: nauczmy nowe pokolenie jak szanować stworzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.