Papież: Nie pozostawiajmy osób starszych samym sobie, nie pozwólmy by byli odrzuceni

Papież: Nie pozostawiajmy osób starszych samym sobie, nie pozwólmy by byli odrzuceni
Fot. Vatican/Pool/Galazka
PAP / tk

Papież Franciszek ponownie zaapelował o to, by nie pozostawiać osób starszych samym sobie. - Nie pozwólmy, by byli odrzuceni - wezwał. Apel ten skierował Franciszek w opublikowanym w czwartek orędziu na III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 23 lipca.

„Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” - brzmi temat III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Papież napisał w orędziu, że „Duch Święty błogosławi i towarzyszy każdemu owocnemu spotkaniu między różnymi pokoleniami, między dziadkami a wnukami, między młodymi a osobami starszymi”.

DEON.PL POLECA
Nie pozostawiajmy osób starszych samym sobie

Ale przede wszystkim Bóg chce - dodał Franciszek - „abyśmy nie pozostawiali osób starszych samym sobie, abyśmy nie spychali ich na margines życia, co niestety zdarza się dziś nazbyt często”. Papież wyraził radość, że w tym roku obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych pod koniec lipca przypadają blisko Światowych Dni Młodzieży na początku sierpnia w Lizbonie.

„Przyjaźń osoby starszej pomaga młodemu człowiekowi nie sprowadzać życia do teraźniejszości i pamiętać, że nie wszystko zależy od jego zdolności. Z kolei dla osób starszych obecność osoby młodej otwiera nadzieję, że to, co przeżyli, nie zostanie utracone, a ich marzenia zostaną zrealizowane” - wskazał.

DEON.PL POLECA

Jak zauważył Franciszek, dla najmłodszych jest to wyjście "poza doraźność, w której zamyka rzeczywistość wirtualna, często odwracająca uwagę od konkretnych działań", a dla najstarszych to kwestia tego, by nie rozpamiętywać słabnących sił i nie żałować utraconych możliwości.

Franciszek: "Patrzmy w przyszłość! Dajmy się kształtować łasce Bożej"

„Patrzmy w przyszłość! Dajmy się kształtować łasce Bożej, która z pokolenia na pokolenie uwalnia nas od bezruchu w działaniu i żalu za przeszłością” - wezwał. Zachęcił do konkretnych gestów wobec osób starszych.

Papież wskazał, że ich obecność w rodzinach i wspólnotach jest cenna i daje świadomość wspólnoty dziedzictwa. „Czcijmy ich, nie pozbawiajmy siebie ich towarzystwa i nie pozbawiajmy ich naszego, nie pozwólmy, by byli odrzuceni” - zaapelował. Zdaniem papieża Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych powinien być „małym, delikatnym znakiem nadziei dla nich i dla całego Kościoła”.

Zachęcił diecezje, parafie i wspólnoty, aby obchodziły go „koncentrując się na przepełniającej radości z ponownego spotkania między młodymi a osobami starszymi”. Franciszek zwrócił się też do młodzieży przygotowującej się do spotkania w Lizbonie: „Zanim wyruszycie, odwiedźcie swoich dziadków, odwiedźcie samotną osobę starszą”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Nie pozostawiajmy osób starszych samym sobie, nie pozwólmy by byli odrzuceni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.