Papież o kierunkach swoich podróży: W Europie celowo wybieram najmniejsze kraje

Papież o kierunkach swoich podróży: W Europie celowo wybieram najmniejsze kraje
Papież Franciszek odpowiadał na pytania dziennikarzy w drodze powrotnej z Afryki (fot. PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL)
KAI / tk

O pragnieniu poznawania „Europy ukrytej” w jej najmniejszych państwach, a także o możliwości odwiedzenia wkrótce Mongolii oraz Indii wspomniał papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, w drodze powrotnej z pielgrzymki w Afryce.

Odpowiadając na pytania o ewentualne kolejne pielgrzymki, papież Franciszek potwierdził wrześniową wizytę w Marsylii (zaplanowaną na 23 września br.) oraz podróż do Lizbony, gdzie w pierwszym tygodniu sierpnia odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Wspomniał także o innych możliwych planach zagranicznych wizyt.

- Wydaje mi się, że na przyszły rok są zaplanowane Indie (…). Jeśli to możliwe, z Marsylii udam się do Mongolii, ale nie zostało to jeszcze ustalone, jest to możliwe – mówił. Papież nie wymienił wśród planowanych kierunków Węgier, co do których wielu watykanistów spodziewa się, że zostaną one odwiedzone przez Franciszka jesienią bieżącego roku, ani Libanu, który oczekuje na papieski przyjazd, przełożony z czerwca ubiegłego roku.

Papież celowo odwiedza najmniejsze kraje Europy

Mówiąc o kierunkach swoich wizyt apostolskich, Franciszek wyjaśnił, że przyjął kryterium „odwiedzania najmniejszych krajów Europy, (…) aby poznać Europę ukrytą, która ma wielką kulturę, ale pozostaje nieznana. A także towarzyszyć krajom takim jak np. Albania, która jako jedna z pierwszych ucierpiała z powodu najokrutniejszej w historii dyktatury”.

Papież dodał też, że jego wybory służą temu, by „nie popadać w globalizację obojętności”, do której nawiązał uprzednio dziennikarz, pytający papieża o plany podróży. Zaznaczył też, że jego podróż do Marsylii, podobnie, jak jego wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 2014 r., nie będzie miała charakteru państwowego.

Zakończona 5 lutego wizyta papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym była jego 40 zagraniczną podróżą apostolską.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież o kierunkach swoich podróży: W Europie celowo wybieram najmniejsze kraje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.