Papież o księżach, którzy czują się "wszechmogący": To przyczyna wszelkich form nadużycia

Papież o księżach, którzy czują się "wszechmogący": To przyczyna wszelkich form nadużycia
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
PAP / tk

Bez reformy liturgicznej nie ma reformy Kościoła - powiedział papież Franciszek w czwartek podczas audiencji dla delegacji watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przestrzegał również księży, by nie czuli się "wszechmogący", bo to przyczyna wszelkich nadużyć.

W wystąpieniu dla przedstawicieli watykańskiego urzędu papież przypomniał, że Sobór Watykański II 60 lat temu wyraził "wolę reformy Kościoła w jego kluczowym wymiarze" po to, by – jak dodał - "codziennie rozwijało się życie chrześcijańskie wiernych, by lepiej dostosować do wymogów naszych czasów instytucje podlegające przemianom, działać na rzecz tego, co może przyczynić się do jedności wszystkich wierzących w Chrystusa".

- To dzieło odnowy duchowej, duszpasterskiej, ekumenicznej i misyjnej - podkreślił Franciszek.

Ostrzegł: "Kościół, który nie odczuwa zamiłowania do wzrostu duchowego, który nie stara się mówić w sposób zrozumiały do mężczyzn i kobiet swoich czasów, nie odczuwa bólu z powodu podziału wśród chrześcijan, nie czuje pragnienia głoszenia Chrystusa ludziom, jest Kościołem chorym". - To są tego objawy – stwierdził papież.

DEON.PL POLECA

Również w czwartek Franciszek zwrócił uwagę na to, jak niebezpieczne jest, gdy księża "odrywają się od rzeczywistości" i "czują się wszechmogący".

- Uważajmy, bo to jest także przyczyna wszelkich form nadużycia - oświadczył w czasie spotkania z uczestnikami międzynarodowego sympozjum na temat stałej formacji księży.

Są też, przyznał papież, kapłani, którzy „nie mają zdolności do służby, którzy są być może egoistami, wybrali drogę przedsiębiorczości”. - Oni zatracili umiejętność czucia się uczniami Jezusa, czują się panami – ocenił Franciszek.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież o księżach, którzy czują się "wszechmogący": To przyczyna wszelkich form nadużycia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.