Papież: Nikomu nie można odmówić błogosławieństwa

Papież: Nikomu nie można odmówić błogosławieństwa
(Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
PAP/dm

Papież Franciszek powiedział, że zgorszenie z powodu błogosławienia par homoseksualnych to hipokryzja. W wywiadzie dla włoskiego tygodnika katolickiego „Credere” podkreślił, że w „sercu” watykańskiego dokumentu, który przewiduje takie błogosławieństwa, jest „przyjmowanie” osób.

- Nikt nie gorszy się tym, jeśli udzielę błogosławieństwa przedsiębiorcy, który wyzyskuje ludzi, a to jest bardzo ciężki grzech. Tymczasem zgorszenie budzi to, jeśli udzielę go homoseksualiście - oświadczył Franciszek.

Zdaniem papieża, „to jest hipokryzja. Sercem dokumentu jest przyjmowanie”.

Tak Franciszek odniósł się do opublikowanej w grudniu 2023 roku deklaracji Dykasterii Nauki Wiary „Fiducia supplicans” o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw. Otwiera ona możliwość błogosławienia tzw. par nieregularnych, w tym osób tej samej płci. Zastrzega jednocześnie, że musi się to odbywać poza jakimkolwiek rytuałem czy imitacją małżeństwa.

DEON.PL POLECA

Papież wcześniej wyjaśnił, że błogosławi się „nie związek, ale osoby”.

W tym samym wywiadzie położył nacisk na to, że Kościół musi być blisko ludzi. - Ludzie bardzo cierpią, my duchowni niekiedy żyjemy wygodnie. Trzeba dostrzegać pracę, cierpienie ludzi - zaznaczył.

Franciszek nawiązał też do swojego zdrowia, w tym trudności z poruszaniem się mówiąc: - Kościołem rządzi się głową, a nie nogami.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież: Nikomu nie można odmówić błogosławieństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.