Papież odprawia sześciodniowe rekolekcje w ciszy. Zaprosił na nie wszystkich kardynałów przebywających w Rzymie

Papież odprawia sześciodniowe rekolekcje w ciszy. Zaprosił na nie wszystkich kardynałów przebywających w Rzymie
Papież Franciszek. Fot. Zvonimir Atleti / Depositphotos.com
KAI / mł

W Watykanie nie było dziś tradycyjnej audiencji środowej, ponieważ Ojciec Święty i jego najbliżsi współpracownicy odprawiają rekolekcje wielkopostne, co pociąga za sobą zawieszenie wszelkiej działalności publicznej. Sześciodniowy czas ćwiczeń duchowych rozpoczął się w niedzielę i, decyzją Franciszka, trzeci rok z rzędu ma charakter indywidualny.

Papież zaprosił kardynałów rezydujących w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej do przeżycia okresu rekolekcji w sposób osobisty, zawieszając wszelkie zajęcia zawodowe i oddając się modlitwie. Kard. Gianfranco Ghirlanda, jezuita i wybitny specjalista od prawa kanonicznego, który pomagał Franciszkowi w opracowaniu konstytucji reformującej Kurię Rzymską, podkreśla, że odprawianie rekolekcji w ciszy, milczeniu i na modlitwie jest charakterystyczne dla ćwiczeń duchowych wypracowanych przez założyciela Towarzystwa Jezusowego.

„Bóg wszędzie może do nas przemówić, ale ta cisza pustyni i odcięcie od codziennych obowiązków pozwalają lepiej usłyszeć Jego głos” – podkreśla jezuita, który od 1977 roku udziela rekolekcji ignacjańskich. Wskazuje zarazem, że ten czas pustyni wydaje wielkie owoce duchowe, a metoda św. Ignacego z Loyoli uczy też rozeznawania, o którym tak często mówi papież Franciszek.

Tradycję rekolekcji dla Kurii Rzymskiej wprowadził w 1929 r. Pius XI. Do czasu Pawła VI miały one miejsce w Adwencie, a nie w Wielkim Poście, ale zawsze odbywały się w Watykanie. Na początku pontyfikatu Franciszek wyprowadził je do podrzymskiego miasteczka Ariccia, gdzie ze swymi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej udawał się autokarem. Zwyczaj ten trzy lata temu przerwała pandemia.

KAI / mł

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz, Jacek Prusak SJ
  • W jaki sposób samotność odsłania nam prawdę o nas samych i naszej relacji z Bogiem?
  • Jak pokochać siebie, jeśli w życiu doświadczaliśmy odrzucenia?
  • Jak ważne jest bycie samotnym w bliskiej relacji?
  • Dlaczego lepiej modlić się...

Skomentuj artykuł

Papież odprawia sześciodniowe rekolekcje w ciszy. Zaprosił na nie wszystkich kardynałów przebywających w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.