Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii

Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Radio Watykańskie/KAI/dm

Papież Franciszek ogłosił dziś List apostolski o liturgii. Nosi on tytuł „Desiderio desideravi” i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Nie jest to nowa instrukcja z konkretnymi normami, lecz medytacja o liturgii i jej roli w ewangelizacji, aby zrozumieć jej głębokie znaczenie i stymulować rozwój formacji liturgicznej w Kościele. Papież przypomina, że wiara chrześcijańska jest spotkaniem z Jezusem żywym i liturgia to umożliwia. Eucharystia nie jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, lecz jej uobecnieniem.

Franciszek przestrzega przed powierzchownym i redukcyjnym podejściem do tajemnicy paschalnej. Wskazuje na potrzebę odkrycia piękna liturgii, czego nie można jednak mylić z estetyzmem rytualnym, który zadowala się spełnieniem zewnętrznych formalności. Przestrzega też przed drugą skrajnością w postaci niechlujnej banalizacji, funkcjonalizmu czy ignoranckiej powierzchowności. Podkreśla, że trzeba dbać o każdy aspekt celebracji: miejsce, czas, gesty, słowa, przedmioty, szaty liturgiczne, pieśni, muzykę i należy zachować wszystkie wskazania zawarte w księgach liturgicznych. Już to samo wystarczyłoby, by nie okradać zgromadzenia liturgicznego z tego, co się mu należy: tajemnicy paschalnej sprawowanej tak, jak Kościół to ustanowił.

Franciszek zastrzega jednak, że sama jakość sprawowanej liturgii nie wystarczy, aby nasz udział był w niej pełny. Niezbędne jest zadziwienie tajemnicą paschalną w konkrecie znaków sakramentalnych.

DEON.PL POLECA


Mając na względzie pełny udział w liturgii, Papież wskazuje na znaczenie formacji liturgicznej i ponownego odczytania soborowych konstytucji. Jego zdaniem jest to niezbędne, ponieważ aktualne spory o liturgię nie wynikają jedynie z różnych wrażliwości, lecz dotyczą eklezjologii.

Franciszek podkreśla, że należy wychowywać do rozumienia symboli, co dla współczesnego człowieka jest coraz trudniejsze. Trzeba dbać o ars celebrandi - sztukę celebracji. Zastrzega, że nie można się tego nauczyć uczęszczając na kursy wystąpień publicznych lub technik komunikacji perswazyjnej. To raczej sama liturgia nauczy nas tej sztuki, jeśli będziemy ją sumiennie sprawować - pisze Papież.

Przyznaje on, że to jak wspólnoty wierzących przeżywają liturgię, w dużej mierze jest uzależnione od tego, jak ich proboszcz przewodniczy celebracji. Franciszek wymienia różne i przeciwstawne modele niewłaściwego sprawowania Eucharystii: rygoryzm i kreatywność, uduchowiony mistycyzm i praktyczny funkcjonalizm, pośpiech i przesadna powolność, niechlujność i przesadne wyrafinowanie, przesadna serdeczność i hieratyczna beznamiętność. Podkreśla, że wszystkie one mają to samo źródło: indywidualizm i skrywaną manię bycia w centrum.

Radio Watykańskie/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii
Komentarze (17)
BO
Barnaba Olszewski
25 lipca 2022, 08:48
Piękny list! A po polsku gdzie można go znaleść? mija już prawie miesiąc
BR
~Bożena Rumak
5 lipca 2022, 13:00
Gdzie można znaleźć polski tekst tego listu ?
TR
~Tomasz R.
1 lipca 2022, 20:47
w koljenym liscie nie ma zakazu kszatlcenia w mszy tzw trydenckiej jak celebracji starej mszy na terenie seminariow diecezjalnych, gdzie za zgoda bpa ordynarisuza moze tyo byc nadal czynione wszytskie seminaria tardycyjne na calym swiecie sa przepelnione , moze wreszcie sie zanajdzie jakis bp ordynasriusz kotry swoje semianrium zamias zamykac (w latach 2022-2024 zostanie w pOlsce zamknietych prawdopodobnie anwet 2/3 semianriow) otworzy je rowniez dla klerykow trydenciarzy
AS
~Antoni Szwed
1 lipca 2022, 13:52
Skoro Franciszek twardo obstaje przy likwidacji Mszy Św. Piusa V (tzw. trydenckiej), ograniczając się do orzeczeń II Soboru Watykańskiego w sprawie liturgii, to znaczy, że odcina obecny Kościół od prawie dwutysiącletniej Tradycji Kościoła katolickiego. Czy na Soborze zniesiono Mszę trydencką? NIE, nie zniesiono, a Franciszek w Desiderio desideravi zapowiada, że jeśli nie dziś to ona w przyszłości całkowicie zostanie usunięta. Jaką mocą tak czyni? Czy rzeczywiście Duch Święty mu powiedział, że ten sam Duch św. Piusowi V źle podpowiadał w XVI w. Wtedy się pomylił, ale teraz to już się nie myli? Jak widać Duch Święty jest przez Franciszka i jego doradców traktowany instrumentalnie. To Kościołowi na pewno nie wyjdzie na dobre. Duch Święty naprawdę może się odciąć od takiego Kościoła.
PJ
Paweł Jankowski
4 lipca 2022, 09:43
Missale Romanum św. Piusa V pochodzi z 1570 r. - wtedy papież przeprowadził odnowę liturgii. Jak to Panu wyszła z tego "dwutysiącletnia Tradycja Kościoła katolickiego"? A jak to jest papież Pius V mógł zmienić liturgię, a papież Franciszek nie może? A może myśli Pan, że liturgii nie zmieniali inni papieże? A tak dajmy na to reformy liturgiczne Piusa XII?
KM
~Krzysztof Michałowski
30 czerwca 2022, 22:27
To bardzo istotny list w dobie zagrożenia ruskiego ataku na Europę !?
ZJ
~Zygmunt Jerzy Stanowski
2 lipca 2022, 09:18
Zagrożenie ruskiego ataku istnieje zawsze i to nie powód żeby papież przestał pisać listy o ważnych dla Kościoła kwestiach
KP
~katolik pomniejszego płazu
30 czerwca 2022, 17:00
ktoś mi wyjaśni czy istnieje ciągłość wiary w Kościele, skoro trzeba zakazywać starszych praktyk liturgiczych?
PJ
Paweł Jankowski
4 lipca 2022, 09:47
Ciągłość wiary istnieje, ale dyscyplina dotycząca m. in. liturgii zmieniała się w historii Kościoła i zmieniać się będzie. Nie jesteśmy jakąś grupą rekonstrukcyjną, lecz żywą wspólnotą wiary (właśnie wiary!), w której nadal działa Duch Święty, sam Chrystus jest obecny i idziemy razem z Nim prowadzeni przez pasterzy, razem z papieżem. Pozdrawiam.
DO
~Danuta Okon
30 czerwca 2022, 10:26
Dokumenty soboru 2 kto je zna?
KP
~katolik pomniejszego płazu
30 czerwca 2022, 23:39
w dokumentach nie ma np. nic o wyrzuceniu łaciny, odwróceniu kapłana, zmianach w sposobie przyjmowania Komunii, redukcji wielu gestów itd. Mszą zgodną z dokumentami soboru była Msza z 1965r. a nie obecna
JW
~Jan Wroncki
1 lipca 2022, 13:06
Ja, przyznam. I to wcale nie nieskromnie, tylko zwykłym obowiązkiem osoby uważającej się za katolika jest znajomość nie tylko Pisma Świętego ale i najważniejszych dokumentów mających wpływ na życie Kościoła, a konstytucje, dekrety i deklaracje ostatniego jak na razie z soborów do takich niewątpliwie należą, zaś ich nieznajomość dowodzi po prostu lekceważenia naszego Kościoła. Na marginesie proszę raczyć zauważyć, że obaj Soborowi Papieże czyli Jan XXIII i Paweł VI są świętymi naszego Kościoła...
JB
~JACEK BRONISZ
30 czerwca 2022, 07:44
To w końcu będzie można poza organami używać innych instrumentów takich jak np bębny, gitara , itp , iczy wreszcie można będzie aktywnie uczestniczyć przy pieśniach podnosząc ręce, klaszcząc ,tańcząc tak jak mówią psalmy uwielbiac Boga ciałem nie tylko Duchem, czy dalej stać jak kolek beż wyrazu jak dotychczas
KP
~katolik pomniejszego płazu
1 lipca 2022, 00:16
przecież można to robić na spędach stadionowych. Franciszek raczył zauważyć, że Msza jest uobecnieniem Ostatniej Wieczerzy. to nie do końca tak - jest przede wszystkim uobecnieniem Śmierci na krzyżu. Proszę ze świadomością tego chopsać sobie teraz wesoło na Mszy.
EA
~Ewa Adam
2 lipca 2022, 12:18
A czy już wiesz może, że Pan Jezus zmartwychwstał??? W komunii świętej przyjmujesz Ciało żywego, czy martwego Jezusa? Nie bądźcie, jak faryzeusze, którzy "przybierają wygląd ponury"... Jak długo uważasz się za lepszego, niż ci na "spędach stadionowych", tak długo nie jesteś lepszy, tylko bardziej pyszny. Poczytaj ewangelię o modlącym się celniku i faryzeuszu. Który odszedł usprawiedliwiony? Hurrraaaa!!! Hop-sa-sa!
PJ
Paweł Jankowski
4 lipca 2022, 14:24
To czytał Pan te dokumenty soborowe, czy nie czytał. Bo z tej Pana wypowiedzi wynika, że w przeciwieństwie do papieża Franciszka, jednak Pan nie czytał, i dlatego tylko się Panu wydaje, że jest tak jak Pan mówi :)
BB
~Beata Budrewicz
30 czerwca 2022, 06:45
Odnosząc się do sposobu sprawowania mszy św rzeczywiście papież trafnie i zgodnie z moją obserwacją zdefiniował metody celebracji przez księży. A sami wierni są różni włącznie ze mną.