Papież ostrzega przed bagatelizowaniem problemu nadużyć seksualnych

Papież ostrzega przed bagatelizowaniem problemu nadużyć seksualnych
Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
KAI / tk

- Ktokolwiek bagatelizuje nadużycia, do jakich doszło w Kościele bądź lekceważy obecne zagrożenia, okazuje pogardę tym, którzy tak wiele wycierpieli i oszukuje tych, którym rzekomo służy – powiedział papież do Latynoskiego Kongresu o Zapobieganiu Nadużyciom w Kościele. Został on zorganizowany w Paragwaju przez Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich.

Franciszek przyznaje, że zwierzchnicy Kościoła wiele już zrobili, aby zaradzić temu złu i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Niezbędne są jednak konkretne rezultaty. Trzeba być pewnym, że nieletni są w Kościele rzeczywiście bezpieczni. Papież przypomniał, że upoważnił watykańską Komisję do weryfikacji, na ile we wspólnotach lokalnych są wprowadzane w życie wytyczne zawarte w Liście apostolskim "Vos estis".

Franciszek podkreśla, że przypadki wykorzystywanie seksualnego oraz ich tuszowanie przez biskupów i przełożonych zakonnych pozostawiły niezatarte ślady. Stanowią też zagrożenie dla Ludu Bożego, a niewłaściwe zarządzanie tym problemem będzie nadal dyskredytować Ewangelię Pana w oczach wszystkich.

Źródło: KAI / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież ostrzega przed bagatelizowaniem problemu nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.