Papież podkreśla rolę wojskowych w służbie dobra wspólnego i pokoju

Papież podkreśla rolę wojskowych w służbie dobra wspólnego i pokoju
Fot. ANSA / PAP
KAI / jk

„Bądźcie strażnikami pokoju” – czytamy w papieskim przesłaniu skierowanym do uczestników tegorocznej pielgrzymki żołnierzy do maryjnego sanktuarium w Lourdes.

 W papieskim przesłaniu, które w imieniu Ojca Świętego podpisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, zaznaczono, że to doroczne spotkanie pozwala żołnierzom zacieśniać więzy przyjaźni, dzielić się ludzkim i duchowym bogactwem, chwilami radości i znajdować we wspólnej modlitwie i wymianie zdań siłę potrzebną do przezwyciężenia prób, niepokojów i samotności. „Obyście umocnili w sobie przekonanie, że miłość jest silniejsza niż nienawiść i podziały, i że wy również jesteście powołani do odegrania niezastąpionej roli dla wspólnego dobra i w służbie pokoju na świecie” – czytamy w dokumencie.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Maryja w Lourdes wzywała wiernych do budowania świata bardziej zjednoczonego i braterskiego. Przypomniał, iż pielgrzymka jest okazją do odnowienia zobowiązań chrzcielnych, do spotkania z Chrystusem, w szczególności przez słuchanie Jego słowa, przystąpienie do sakramentu pojednania i uczestnictwo w Eucharystii. Wskazał, że czas spędzony w Lourdes powinien służyć przemyśleniu powołania wojskowego z perspektywy wiary i miłości, którą każdy chrześcijanin musi pielęgnować wobec swojego brata, nawet nieprzyjaciela. Zwrócił uwagę, że pielgrzymka jest również doświadczeniem wiary, pozwala być blisko chorych i rannych towarzyszy broni i nieść Boże Miłosierdzie do świata wojskowego. „Niech to przybierze formę autentycznych, prostych i humanitarnych gestów, które ukazują czułe oblicze naszego Boga. Obyście żyli tym nie tylko w Lourdes, ale gdziekolwiek zostaniecie posłani, dając świadectwo Ewangelii wśród innych żołnierzy” – stwierdził papież.

Ojciec Święty zachęcił wojskowych do odważnego i szlachetnego wypełniania swoich obowiązków, obrony swej ojczyzny a zarazem zaznaczył, że powinni być świadomi, że są częścią jednej ludzkiej rodziny, „która jest rozdarta i zraniona, ale którą Chrystus przyszedł odkupić i zbawić mocą miłości, a nie przemocą broni”.  Cytując słowa św. Jana Pawła II wezwał ich, aby byli „strażnikami pokoju”. „Świat was potrzebuje, szczególnie w tym mrocznym momencie naszej historii. Potrzebujemy mężczyzn i kobiet wiary, zdolnych do tego, aby broń służyła pokojowi i braterstwu” – zaznaczył Franciszek.

DEON.PL POLECA

Kard. Parolin zapewnił, iż Ojciec Święty powierza Bożemu miłosierdziu wszystkich wojskowych, którzy zginęli w służbie ojczyzny lub w międzynarodowych operacjach w obronie pokoju. Wzywa szczególnej obfitości łask dla wszystkich obecnych w Lourdes i ich rodzin, a także dla żołnierzy zaangażowanych na różnych frontach, z misją zachowania pokoju z dala od ojczyzny oraz tych, którzy są ranni i cierpią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Gdzie można spotkać Pana Boga?

Po co się modlić?

A gdyby tak zapytać Papieża, jakie miał zabawy w dzieciństwie?

Albo co zrobić po kłótni z kimś bliskim?

Trzymasz w swoich rękach książkę, w której nie...

Skomentuj artykuł

Papież podkreśla rolę wojskowych w służbie dobra wspólnego i pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.