Papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów, wśród których będzie abp Guzdek

Papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów, wśród których będzie abp Guzdek
Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / tk

Podobnie jak ma to miejsce każdego roku w środę 29 czerwca papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów metropolii – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

W środę 29 czerwca 2022 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, o godz. 9.30 w Bazylice św. Piotra Franciszek pobłogosławi paliusze, przeznaczone dla nowych arcybiskupów metropolii i będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej – czytamy w komunikacie.

W gronie tym będzie nowy arcybiskup, metropolita białostocki Józef Guzdek. Zgodnie z obowiązującymi obecnie procedurami nowi arcybiskupi metropolii otrzymują paliusz z rąk papieża w Rzymie, a następnie w ich archidiecezji u udziałem nuncjusza apostolskiego odbywa się uroczystość nałożenia paliusza.

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Nosi je na terenie swojej metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów, wśród których będzie abp Guzdek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.