Papież przeciw dominacji zła w mediach

Papież przeciw dominacji zła w mediach
Papież przeciw dominacji zła w mediach (fot. PAP / EPA / Ettore Ferrari)
10 lat temu
PAP / demart

W wyjątkowo stanowczy sposób Benedykt XVI zaprotestował we wtorek przeciwko dominacji zła, okrucieństwa i perwersji w mediach. Papież mówił o tym w przemówieniu, jakie wygłosił na Placu Hiszpańskim w Rzymie podczas tradycyjnych obchodów uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Stojąc u stóp figury Matki Bożej Benedykt XVI powiedział: "Codziennie za pośrednictwem gazet, telewizji, radia opowiada się o złu, powtarza się je, nagłaśnia, przyzwyczajając nas do rzeczy najokropniejszych i czyniąc nas nieczułymi, a także w pewien sposób, zatruwając nas, bo to, co negatywne, nie zostaje całkowicie strawione i gromadzi się dzień po dniu".

"W mieście żyją - lub starają się przetrwać - osoby niewidzialne, które od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony czy na ekrany telewizyjne i są wyzyskiwane do ostateczności, tak długo, jak wiadomość i obraz przyciągają uwagę" – podkreślił papież.

Dodał następnie: "To perwersyjny mechanizm, któremu niestety trudno się oprzeć".

Słowa te Benedykt XVI skierował po tym, jak przez kilka tygodni na czołówkach włoskich mediów dominowały drastyczne i szokujące opisy skandalu, w jaki zamieszany był zmuszony do dymisji przewodniczący władz regionu Lacjum Piero Marrazzo, skompromitowany kontaktami z transseksualnymi prostytutkami z Brazylii. Jedna z tych osób zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie zamordowana w ramach porachunków w ich półświatku. Prostytutki te zapraszane były do studia telewizji RAI, udzielały też wywiadów największym gazetom.

W dalszej części przemówienia na Placu Hiszpańskim papież podkreślił: "W każdym człowieku drzemie pragnienie, by być traktowanym jako osoba i uznanym za rzeczywistość świętą, gdyż każda ludzka historia jest historią świętą i zasługuje na najwyższy szacunek".

"Nikt z nas nie powinien uzurpować sobie prawa do sądzenia innych, lecz powinien czuć się w obowiązku poprawy samego siebie" – powiedział.

"Tymczasem wszyscy jesteśmy aktorami, i tak w dobrym, jak i w złym, postępowanie nasze ma wpływ na innych" – mówił Benedykt XVI ostrzegając następnie przed "zanieczyszczaniem ducha".

"Widzimy wszystko powierzchownie. Osoby stają się ciałami, a ciała te stają się przedmiotami, pozbawionymi twarzy, wymienialnymi i ulegającymi zużyciu" – dodał papież.

Papieskiego przemówienia słuchały tysiące ludzi, zgromadzonych u podnóża Schodów Hiszpańskich oraz na prowadzącej na plac znanej rzymskiej via Condotti.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież przeciw dominacji zła w mediach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież przeciw dominacji zła w mediach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.