Papież: przemoc wobec kobiet to problem wręcz satanistyczny

Papież: przemoc wobec kobiet to problem wręcz satanistyczny
Fot. Nacho Arteaga / unsplash.com
PAP / tk

Papież Franciszek podczas wypowiedzi dla włoskiej telewizji porównał m.in. przemoc wobec kobiet do „satanizmu”. Powiedział także, że w pandemii wszystko zostało wystawione na próbę, także relacje z Bogiem.

Stacja Canale 5 włoskiej telewizji Mediaset wyemitowała w niedzielę wypowiedzi papieża ze spotkania z osobami, które nazwano „niewidzialnymi”. Była wśród nich kobieta- ofiara przemocy , mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, osoba bezdomna.

DEON.PL POLECAW czasie rozmowy w Domu Świętej Marty, gdzie papież przyjął swych rozmówców, mówił między innymi o przemocy wobec kobiet: „Tyle jest kobiet bitych, wykorzystywanych w domu, także przez męża. To problem, który według mnie jest wręcz satanistyczny”.

- To upokarzające, bardzo upokarzające- dodał.

Papież o przemocy wobec dzieci

Franciszek stwierdził: „To upokarzające, kiedy ojciec albo matka bije w twarz dziecko”. - Godnością jest twarz- zaznaczył.

Papież pytał: “Jaka jest godność kobiet bitych , upokarzanych?”.

Kobiecie, która zapytała o to, dlaczego społeczeństwo jest „okrutne” wobec ubogich, Franciszek odpowiedział: „Mówisz o okrucieństwie. Tak jest. To jest największy policzek społeczeństwa wobec was, ignorowanie problemów innych”.

- Wkraczamy do kultury obojętności, w której staramy się oddalić od prawdziwych problemów, od bólu braku domu, pracy. W pandemii problemy wzrosły, a do drzwi pukają ci, którzy oferują pożyczkę- lichwiarze - mówił papież.

To jego zdaniem „okrucieństwo, które nakłada się na okrucieństwo”.

Stylem Boga jest bliskość

W czasie rozmowy z mężczyzną, który spędził w więzieniu ćwierć wieku, papież zapewniał: „nadzieja nigdy nie zawodzi”. - Jest Bóg, nie na orbicie, ale obok ciebie, bo stylem Boga jest bliskość, współczucie, czułość. Bóg jest z każdym z uwięzionych, z każdą osobą, która popada w trudności - dodał.

- Bóg- dodał- przebacza zawsze. Zdaniem papieża przepełnienie więzień jest „nieludzkie”. Jak wyjaśnił, Kościół jest przeciwko karze śmierci, bo „nie ma w tym nadziei”.

Franciszek poruszył także kwestię braku kontaktów podczas lockdownu.

- Potrzebujemy kontaktów, twarzą w twarz, ale mamy pokusę, by izolować się przy pomocy innych metod; na przykład kontaktując się tylko przez telefon; są przyjaźnie telefoniczne i brak bezpośredniego kontaktu - powiedział. Papież apelował do młodych ludzi, by nie tracili prawdziwych kontaktów.

- Covid -oświadczył Franciszek- wszystkich pogrążył w kryzysie. Zaznaczył, że wzrosła liczba samobójstw.

Przyznał również: „W lockdownie wszystko wystawione jest na próbę, także relacje z Bogiem. Relacje te nie są rzeczą linearną, która zawsze biegnie dobrze”. - W relacjach z Bogiem- wyjaśnił- są kryzysy, jak w relacjach miłości w rodzinie.

Papież: boję się takich kaznodziejów

- Ja się boję kaznodziejów, którzy chcą uzdrowić kryzys życiowy słowami. Życie w kryzysie leczy się bliskością, współczuciem, czułością - wyjaśnił. Zdaniem papieża nie należy bać się złości na Boga, lecz „mieć odwagę powiedzieć mu o wszystkich uczuciach”.

Zapytany o to, co można zrobić, by otworzyły się serca ludzi na ubogich, odpowiedział: „Kiedy spojrzysz ubogiemu w twarz, twoje serce zmienia się, bo pojawia się ‘sakrament ubogiego’”.

Papież mówił o wykluczaniu osób starszych w rodzinach i ocenił, że umieszcza się je w „przechowalni”, jak nazwał domy opieki. - Wyklucza się to, co nam się nie podoba i to niekiedy zdarza się na początku życia - stwierdził odnosząc się do aborcji.

Boże Narodzenie według Franciszka

Na zakończenia Franciszek zwrócił się do widzów: „Co to jest Boże Narodzenie? Choinka? Figurka dziecka z kobietą i mężczyzną obok? Tak, to Jezus. To narodziny Jezusa. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o Bożym Narodzeniu jako przesłaniu pokoju”.

- Życzę wam Bożego Narodzenia z Jezusem, prawdziwego Bożego Narodzenia. Czy to znaczy, że nie możemy jeść, nie możemy świętować? Nie, świętujcie, jedzcie wszystko, ale róbcie to z Jezusem, to jest z pokojem w sercu - życzył papież widzom.

Zachęcił: „Świętujcie, wręczajcie prezenty, ale nie zapominajcie o Jezusie”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Papież: przemoc wobec kobiet to problem wręcz satanistyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.