Papież przerwał przemówienie i zrezygnował z jego wygłaszania. "Mówić dalej? Nie ma sensu"

Papież przerwał przemówienie i zrezygnował z jego wygłaszania. "Mówić dalej? Nie ma sensu"
Papież Franciszek. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP
KAI / mł

Podczas spotkania z przedstawicielami Uniamo – Włoskiej Federacji „Rzadkie Choroby” papież Franciszek zrobił coś niecodziennego. Przerwał przemówienie, które zaczął już wygłaszać, a tekst przekazał przewodniczącej "Uniamo". 

- Siłą stowarzyszeń jest właśnie to: „umiejętność udzielenia głosu wielu, którzy sami z siebie nie potrafili stać się słyszalni, i w taki sposób ujawnianie potrzeby” – mówił papież. Podkreślił wartość bycia przestrzenią do dzielenia się dla ludzi znoszących ciężar cierpień swoich lub swoich bliskich. Wtedy niektóre z zebranych dzieci zaczęły spontanicznie podchodzić do papieża.

DEON.PL POLECAPapież zrezygnował z wypowiedzi. "Tutaj na kartce macie tekst"

Ojciec Święty przerwał swoją wypowiedź i wszedł w interakcję z najmłodszymi. Następnie zwrócił się do wszystkich zgromadzonych, wskazując, że to wydarzenie stanowi najdosadniejsze możliwe kazanie, jakie mógłby wygłosić. „Czasem przygotowujemy rzeczy do powiedzenia i mamy różne pomysły, ale rzeczywistość przemawia lepiej niż idee. Prawdziwą mowę wygłosili dziś oni, podchodząc z całą naturalnością, dając z siebie to, co najlepsze: uśmiech, ciekawość, wyciągając rękę po różaniec. Nie są głupcami. Żaden z nich. Wiedzą, jak to dobrze zrobić. Taki otrzymaliśmy dzisiaj przekaz – zauważył papież.

– Dlatego pomyślałem: «[Powinienem] mówić dalej po tym żywym kazaniu?». Nie ma sensu. Przekażę tekst przesłania pani przewodniczącej i w ten sposób ona go ogłosi, a potem, po błogosławieństwie, pozdrowię każdego i każdą z was. Tutaj [na kartkach] macie tekst, który chciałem powiedzieć. Ale prawdziwym kazaniem było to, co pokazali nam oni: ze swoimi ograniczeniami, ze swoimi chorobami dali nam do zrozumienia, że zawsze jest możliwość rozwoju i pójścia do przodu. Dziękuję wam za to. To był prezent dla was: zobaczyć, jak te dzieci podeszły”.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież przerwał przemówienie i zrezygnował z jego wygłaszania. "Mówić dalej? Nie ma sensu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.