Papież przyjął rezygnację norweskiego biskupa. W jego diecezji są także Polacy

Papież przyjął rezygnację norweskiego biskupa. W jego diecezji są także Polacy
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. LOTTI FABIO / Depositphotos.com
KAI / Wikipedia / mł

Papież Franciszek przyjął rezygnację 63-letniego bp. Berislava Grgića. Wyznaczył też nowego administratora. 

Biskup zrezygnował z pasterskiego zarządzania Prałaturą Terytorialną Tromsø w Norwegii. Papież przyjmując jego rezygnację jednocześnie mianował Administratorem Apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis tejże Prałatury Terytorialnej bp. Erika Vardena, trapistę, 49-letniego biskupa-prałata Trondheim – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bp Berislav Grgić jest Chorwatem; wyświęcony w 1986 roku, w 1996 r. został wysłany do Chorwackiej Misji Kościelnej w Norwegii. W latach 2004-2006 był wikariuszem generalnym i wikariuszem biskupim diecezji Oslo. 18 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem-prałatem północnej Norwegii w Tromsø. Sakrę biskupią otrzymał 28 marca 2009 r.

Prałatura terytorialna Tromsø jest najdalej na północ położoną strukturą Kościoła katolickiego w Europie. Na jej terenie mieszka 487 tys. osób, w tym 7 338 katolików. Pochodzą oni z różnych krajów, w tym z Polski.

DEON.PL POLECA

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął rezygnację norweskiego biskupa. W jego diecezji są także Polacy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.