Papież przywróci obowiązkowe bezmięsne piątki w całym Kościele? Jest apel organizacji ekologicznej

Papież przywróci obowiązkowe bezmięsne piątki w całym Kościele? Jest apel organizacji ekologicznej
Organizacja ekologiczna zaapelowała do papieża Franciszka, aby przywrócił on w Kościele obowiązkowe bezmięsne piątki (fot. Grzegorz Gałązka)
businessinsider.com.pl / tk

Ekologiczna organizacja Sustainable Earth Eating zaapelowała do papieża Franciszka, aby przywrócił on w Kościele bezmięsne piątki w formie obowiązku, a nie jak dotychczas – wyboru. Miałoby to nie tylko przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych ludzi na całym świecie, lecz także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Nie od dziś wiadomo, że papież Franciszek angażuje się w działania ekologiczne dla naszej planety. W 2015 roku ukazała się jego encyklika Laudato si’, w której apeluje m.in. o ochronę środowiska naturalnego. Organizacja Sustainable Earth Eating postanowiła w związku z tym zwrócić się do Franciszka.

Papież przywróci obowiązkowe bezmięsne piątki w całym Kościele?

Jak czytamy na businessinsider.com.pl, "Wspomniana organizacja działa na rzecz zrównoważonej produkcji żywności i wyżywienia, a w nastawieniu papieża do ekologii dostrzegła możliwość zmiany nawyków żywieniowych na świecie. Chodzi o bezmięsne piątki, czyli wieloletnią tradycję Kościoła Katolickiego, w ramach której zachęca się osoby wierzące do powstrzymywania od spożywania mięsa w piątki, jako formy pokuty".

Mimo że zgodnie z prawem kanonicznym powstrzymywanie się od spożywania mięsa w piątki nie zostało nigdy zniesione, w 1966 roku lokalne episkopaty wprowadziły zasadę, że każdy wierzący ma możliwość podjęcia decyzji o formie piątkowej pokuty. Oznacza to, że w te dni niekoniecznie trzeba powstrzymać się od jedzenia mięsa. Można np. odpuścić sobie wypicia kawy, którą wielu ludzie pije codziennie.

Z badań Uniwersytetu w Cambridge z 2022 r. wynika, że w Wielkiej Brytanii jedynie 25 proc. tamtejszych katolików powymywało się od spożycia mięsa w piątki. Co ciekawe, ich decyzja pozwoliła na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 55 tys. ton rocznie.

Organizacja Sustainable Earth Eating  wystosowała apel do papieża Franciszka, aby przywrócił on w Kościele obowiązkowe bezmięsne piątki, co miałoby przyjazny wpływ na środowisko oraz przyczyniłoby się do zmiany nawyków żywieniowych ludzi na całym świecie.

Bezmięsne piątki bardziej łaskawe dla naszej planety

- Dzięki bezmięsnym piątkom papież Franciszek może zainspirować miliony katolików i ludzi na całym świecie do dokonywania wyborów dietetycznych, które są bardziej łaskawe dla naszej planety – twierdzi Jane DeMarines, dyrektor generalny SEE.

"Przedstawiciele organizacji wyrazili potrzebę włączenia powrotu nakazu bezmięsnych piątków do zaktualizowanej wersji encykliki papieskiej. W ten sposób w pełni odzwierciedlono by krytyczny związek między wyborami dietetycznymi a ochroną środowiska" – podaje businessinsider.com.pl.

- Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Zachęcamy papieża do rozważenia tej propozycji, gdy przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym ONZ IPCC – mówi Jane DeMarines.

Źródło: businessinsider.com.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Dieta wspomagająca płodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność – za tym jednym pojęciem kryje się wiele problemów i schorzeń, na które medycyna nie zawsze ma odpowiedź. Szczęśliwie z pomocą przychodzi nam sama Natura.

W swojej najnowszej...

Skomentuj artykuł

Papież przywróci obowiązkowe bezmięsne piątki w całym Kościele? Jest apel organizacji ekologicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.