Papież spotkał się z prezydentem Chile

Papież spotkał się z prezydentem Chile
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
1 miesiąc temu
KAI / tk

Papież Franciszek przyjął na audiencji ogólnej prezydenta Chile, Sebastiána Piñera Echenique. Spotkał się także z kard. Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu, któremu towarzyszył ks. abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami.

W trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych, a także ze wspólnego zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej i ochrony ubogich, osób zepchniętych na margines i najbardziej narażonych. Omówiono sytuację wewnętrzną kraju, zwracając szczególną uwagę na rozwój społeczno-gospodarczy, proces reformy konstytucji oraz relacje z Kościołem katolickim.

Pod tym względem wyrażono pragnienie spokojnej współpracy, mając na uwadze wkład, jaki wnosi ona dla dobra wszystkich mieszkańców w sferze charytatywnej, edukacyjnej i społecznej, zwłaszcza w obecnym krytycznym okresie pandemii. Rozmowy pozwoliły również na wymianę poglądów na szereg tematów związanych z bieżącymi sprawami międzynarodowymi i regionalnymi oraz promowaniem pokoju i praw człowieka w świecie – czytamy w watykańskim komunikacie.

Piñera sprawuje urząd prezydenta od marca 2018 roku. Jest prezydentem kraju już po raz drugi, poprzednio był nim w latach 2010-2014.

W Chile trwają obecnie prace nad nową konstytucją, o której w 2022 roku zadecyduje referendum. Prace te poprzedziły masowe protesty w latach 2019 i 2020 zapoczątkowane przez młodych Chilijczyków, do których dołączyły później wszystkie warstwy społeczeństwa. Dochodziło przy tym do poważnych naruszeń praw człowieka przez chilijskie siły bezpieczeństwa. Do zakończenia przemocy wzywał wówczas również papież Franciszek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z prezydentem Chile
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.