Papież wyrusza w podróż do środkowej Europy. To już druga wizyta Franciszka w tym regionie

Papież wyrusza w podróż do środkowej Europy. To już druga wizyta Franciszka w tym regionie
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Papież Franciszek wyruszy w niedzielę w swoją drugą podróż do Europy Środkowej. Pierwsza wizyta miała miejsce w 2016 roku, kiedy papież przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Franciszek uda się najpierw Budapesztu, stolicy Węgier, a następnie odwiedzi Słowację.

W 34. zagraniczną podróż Franciszek udaje się ponad dwa miesiące po poważnej operacji jelita, po której w ciągu kilku tygodni rekonwalescencji odzyskał siły. Tę drugą od początku pandemii podróż zapowiedział w marcu w drodze powrotnej z Iraku. Poinformował wtedy dziennikarzy, że pojedzie do Budapesztu na mszę kończącą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Nie będzie to wizyta w kraju, tylko wyjazd na mszę świętą. Ale Budapeszt znajduje się dwie godziny jazdy od Bratysławy: dlaczego więc nie odwiedzić Słowaków? - mówił Franciszek. Na tydzień przed podróżą powiedział zaś wiernym w Watykanie: To będą dni naznaczone przez adorację i modlitwę w sercu Europy. Zawierzam wizyty, które złożę, wstawiennictwu wielu heroicznych wyznawców wiary, którzy głosili w tych miejscach świadectwo Ewangelii wśród wrogości i prześladowań - podkreślił papież.

Franciszek ze swoimi współpracownikami i kilkudziesięcioma wysłannikami największych światowych mediów, w tym PAP, odleci z Rzymu do Budapesztu w niedzielę wczesnym rankiem. Papieski samolot wyląduje w stolicy Węgier przed godziną 8 rano. Wizyta w Budapeszcie potrwa około 7 godzin. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek uda się do Muzeum Sztuk Pięknych na spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Na rozmowy te przewidziano w programie pół godziny.

Papież z wizytą w Europie Środkowej

Tam również spotka się następnie z biskupami i wygłosi do nich przemówienie. Także w muzeum papież wygłosi przemówienie do delegacji Rady Ekumenicznej oraz przedstawicieli wspólnoty żydowskiej. O 11.30 odprawi mszę na budapeszteńskim Placu Bohaterów na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Według węgierskiego Episkopatu na mszę zapisało się ponad 75 tys. osób. Ale wiernych może być więcej, bo wiele grup zapowiedziało przybycie bez rejestracji.

Miejsce papieskiej mszy ma szczególną wymowę, bo to tam odbyły się uroczystości 34. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w maju 1938 roku; ostatniego takiego wydarzenia przed wybuchem drugiej wojny światowej. Mszę na jego zakończenie odprawił wtedy papieski legat kardynał Eugenio Pacelli, który niespełna rok później został wybrany na papieża i przyjął imię Pius XII. W węgierskiej stolicy przypomina się w tych dniach wydarzenie sprzed 83 lat.

Oczekuje się, że na zakończenie mszy papież skieruje także kilka słów w związku z odbywającą się tego dnia w Warszawie beatyfikacją prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Przed 15 Franciszek odleci z Budapesztu do stolicy Słowacji, Bratysławy, do której przybędzie niecałą godzinę później. Popołudnie i wieczór po tym intensywnym dniu spędzi w siedzibie nuncjatury apostolskiej. Przewidziano tam spotkanie ekumeniczne oraz prywatną rozmowę z jezuitami. W poniedziałek 13 września o godzinie 9 rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.

Kolejne punkty wizyty to spotkanie Franciszka z duchowieństwem w stołecznej katedrze, prywatna wizyta w ośrodku pomocy dla ubogich i bezdomnych - Betlejem - i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Późnym popołudniem papieża odwiedzą w nuncjaturze premier Eduard Heger i przewodniczący Rady Narodowej, czyli parlamentu Boris Kollar.

Wtorek będzie bardzo napiętym dniem wizyty, w trakcie której Franciszek odwiedzi dwa miasta; drugie co do wielkości w Słowacji Koszyce niedaleko granicy z Polską i Preszów. W Preszowie, ziemi męczeństwa grekokatolików, rano będzie przewodniczyć liturgii bizantyjskiej na placu przed halą sportową. Po południu w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę Lunik IX, czyli ubogie osiedle romskie, i spotka się z jego mieszkańcami. Jest to największe takie skupisko ludności romskiej na Słowacji i prawdopodobnie także w Europie. Mieszka tam ponad 5 tysięcy osób.

Następnie na stadionie Lokomotiva Franciszek spotka się z młodzieżą. Wieczorem powróci z Koszyc do Bratysławy. W środę, ostatnim dniu wizyty na Słowacji, odprawi rano mszę w sanktuarium w Szasztinie, miejscu kultu Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką tego kraju. Sanktuarium jest odwiedzane przez tysiące pielgrzymów, także z sąsiednich krajów. Wierni modlą się tam przed rzeźbą Matki Bożej Siedmiobolesnej, pochodzącą z XVI wieku.

W sanktuarium tym mszę odprawił w 1995 roku św. Jan Paweł II. Przed godziną 14 papież odleci z Bratysławy do Rzymu. Na pokładzie papieskiego samolotu odbędzie się tradycyjna konferencja prasowa Franciszka.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Papież wyrusza w podróż do środkowej Europy. To już druga wizyta Franciszka w tym regionie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.