Modlitwa „Ojcze nasz” przetłumaczona na język Romów w związku z wizytą papieża

Modlitwa „Ojcze nasz” przetłumaczona na język Romów w związku z wizytą papieża
(Fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / tk

W trakcie wizyty na Słowacji, papież Franciszek odwiedzi mniejszość romską mieszkającą w krytycznych warunkach w jednej z dzielnic Koszyc. Papież spotka się z przedstawicielami Romów w centrum duszpasterskim mniejszości. Na potrzebę wizyty Franciszka została przetłumaczona na ich język modlitwa „Ojcze nasz”.

Na przybycie papieża do Luniku IX w Centrum Romskim Salezjanów Księdza Bosko przygotowano program artystyczny i duchowy. O godz. 11.00 bp Vladimir Fekete, prefekt apostolski Azerbejdżanu, odprawi Mszę św. w święto Podwyższenia Krzyża, podczas której homilię wygłosi salezjanin ks. Józef Luscon. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert chóru Lunik IX, a następnie rozpocznie się program artystyczno-duchowy pod hasłem „W drodze” z pieśniami, tańcami, świadectwami i modlitwami. Krótkie pieśni uwielbienia będą wprowadzeniem do półgodzinnego spotkania z papieżem od godz. 16.00.

Wizyta papieża u Romów to ważny znak

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji arcybiskup Stanislav Zvolensky uważa, że wizyta papieża w Luniku IX będzie szczególnie ważnym znakiem. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA stwierdził, że Kościół jest bardzo aktywny w tym osiedlu. "Swoją obecnością w tej wspólnocie z problemami, Ojciec Święty pokaże, że dostrzega starania i je wspiera” - powiedział abp Zvolensky.

Już w ubiegłą niedzielę rozpoczęła się nowenna przygotowująca do spotkania z papieżem. Ma ona „otworzyć serca Romów na Chrystusa, a jednocześnie przyczynić się do pojednania i wzajemnego przebaczenia między Słowakami i Romami - twierdzą odpowiedzialni za duszpasterstwo Romów na Słowacji. Dwujęzyczna broszura prezentuje litanie, modlitwę za Romów oraz pieśni. Szczególnie podkreślany jest przykład Ceferino Gimeneza Malli (1861-1936), który podczas hiszpańskiej wojny domowej udzielił schronienia duchownemu i został za to rozstrzelany przez republikanów. W 1997 r. papież Jan Paweł II beatyfikował go jako pierwszego Roma.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Modlitwa „Ojcze nasz” przetłumaczona na język Romów w związku z wizytą papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.