Papież: proszę o modlitwę w intencji mojej podróży do Budapesztu i na Słowację

Papież: proszę o modlitwę w intencji mojej podróży do Budapesztu i na Słowację
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
KAI / ml

"Proszę o modlitwę w intencji mojej podróży do Budapesztu i na Słowację" - powiedział Franciszek po modlitwie "Anioł Pański" w Watykanie.

Pozdrawiając wiernych i pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra, papież przypomniał o wczorajszej beatyfikacji o. Mamerta Esquiú w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w Argentynie. Ten XIX-wieczny franciszkanin i biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, wniósł też ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego. W podziękowaniu za beatyfikację papież poprosił zgromadzonych o oklaski.

Papież wezwał do modlitwy za najbardziej bezbronnych Afgańczyków, którzy szukają pomocy i schronienia za granicą. Prosił o pomoc dla przesiedleńców, studentów i wszystkich obywateli tego azjatyckiego kraju.

Franciszek poprosił także o modlitwę za mieszkańców Stanów Zjednoczonych dotkniętych huraganami.Złożył też Żydom życzenia z okazji Rosz ha-Szana żydowskiego Nowego Roku.

DEON.PL POLECA

Na koniec papież przypomniał, że w przyszłą niedzielę, 12 września, uda się do Budapesztu na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego oraz na Słowację. "Proszę o modlitwę w intencji mojej podróży do Budapesztu i na Słowację. Będą to dni modlitwy w sercu Europy" - powiedział. Przypomniał o świadectwach prześladowanych i męczenników za wiarę w tym regionie.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Wczoraj w Catamarca (Argentyna) został beatyfikowany Mamert Esquiú, brat mniejszy i biskup Kordoby. Wreszcie argentyński błogosławiony! Był gorliwym głosicielem Słowa Bożego, budując wspólnotę kościelną a także obywatelską. Niech jego przykład pomaga nam zawsze łączyć modlitwę i apostolstwo oraz służyć pokojowi i braterstwu. Oklaskujmy nowego Błogosławionego!

W tych niespokojnych czasach, kiedy Afgańczycy szukają schronienia, modlę się za najbardziej bezbronnych spośród nich. Modlę się, aby wiele krajów przyjęło i chroniło tych, którzy szukają nowego życia. Modlę się również za osoby przesiedlone wewnętrznie, aby otrzymały pomoc i ochronę, jakiej potrzebują. Niech młodzi Afgańczycy otrzymają wykształcenie, które jest niezbędnym dobrem dla rozwoju ludzkiego. I niech wszyscy Afgańczycy, czy to w ojczyźnie, czy też zmierzający do innych krajów, lub w krajach przyjmujących, żyją godnie, w pokoju i braterstwie ze swoimi bliźnimi.

Zapewniam o moich modlitwach za mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki, w które w ostatnich dniach uderzył silny huragan. Niech Pan przyjmie dusze zmarłych i wesprze tych, którzy cierpią z powodu tej klęski.

W najbliższych dniach rozpocznie się żydowski Nowy Rok, Rosz Haszana. A potem dwa święta Jom Kippur i Sukkot. Kierują serdeczne życzenia wszystkim braciom i siostrom wyznającym judaizm: niech Nowy Rok będzie bogaty w owoce pokoju i dobroci dla wszystkich, którzy wiernie postępują według Prawa Pańskiego.

W przyszłą niedzielę udam się do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Moja pielgrzymka będzie kontynuowana, po Mszy Świętej, przez kilka dni na Słowacji, a zakończy się w następną środę wielkim ludowym świętem Matki Bożej Bolesnej, Patronki tego kraju. Będą to zatem dni naznaczone adoracją i modlitwą w sercu Europy. Pozdrawiając z radością tych, którzy przygotowali tę podróż - i dziękuję wam - oraz tych, którzy na mnie czekają i z którymi z całego serca pragnę się spotkać, proszę wszystkich, aby towarzyszyli mi w modlitwie, i powierzam moje wizyty wstawiennictwu jakże wielu bohaterskich wyznawców wiary, którzy w tych miejscach dawali świadectwo Ewangelii w sytuacji wrogości i prześladowań. Niech pomogą Europie świadczyć także dzisiaj, nie tyle słowami, ile przede wszystkim czynami, uczynkami miłosierdzia i gościnności, o dobrej nowinie Pana, który nas kocha i zbawia. Dziękuję!

Następnie Ojciec Święty pozdrowił obecnych na placu św. Piotra Pielgrzymów i przypomniał, że dzisiaj obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Matki Teresy z Kalkuty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: proszę o modlitwę w intencji mojej podróży do Budapesztu i na Słowację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.