Papież Franciszek ostrzega przed zagrożeniami klimatycznymi. Do apelu przyłączyli się inni przywódcy religijni

Papież Franciszek ostrzega przed zagrożeniami klimatycznymi. Do apelu przyłączyli się inni przywódcy religijni
Fot. Matt Palmer / unsplash.com
vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

Papież Franciszek, patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Canterbury, Justin Welby wydali przesłanie, w którym ostrzegają o niebezpieczeństwach zagrażających Ziemi. Zauważyli, że nasza planeta znajduje się w momencie krytycznym. Zaapelowali o zachowanie równowagi ekologicznej mającej wpływ na poziom światowego ubóstwa.

Jak pisze Łukasz Sośniak SJ, przywódcy Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz anglikańskiego wezwali wszystkich ludzi dobrej woli do wyboru takiego stylu życia, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. W trwającym właśnie Czasie dla Stworzenia zaapelowali o modlitwę za światowych przywódców, którzy w listopadzie zgromadzą się w Glasgow na szczycie klimatycznym, aby nie wahali się poświęcić wiele dla wspólnego dobra i przyszłości ludzkości.

Ziemia w momencie krytycznym

Zaznaczyli, że obecnie Ziemia znajduje się w momencie krytycznym dla swojej przyszłości. Jutro może być gorzej. Od naszych obecnych wyborów zależy przyszłość naszych dzieci i los naszego wspólnego domu. Wzywamy wszystkich, niezależnie od ich przekonań i światopoglądu, aby słuchali wołania Ziemi i ludzi ubogich, zwracali uwagę na swoje postępowanie i nie uciekali przed poświęceniami dla dobra planety, którą dał nam Bóg – czytamy w przesłaniu.

Przywódcy przypomnieli, że utrata różnorodności biologicznej, degradacja środowiska i zmiany klimatyczne są nieuniknionymi konsekwencjami naszych działań, ponieważ w sposób niszczycielski korzystamy z zasobów Ziemi. Dzieje się także wielka niesprawiedliwość wobec najsłabszych. Ludzie, którzy ponoszą najpoważniejsze konsekwencje nadużyć, to najbiedniejsi członkowie naszych społeczności, w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za spowodowanie tej katastrofy.

Źródło: vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek ostrzega przed zagrożeniami klimatycznymi. Do apelu przyłączyli się inni przywódcy religijni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.