Miliony dzieci żyje w zagrożeniu. Są ofiarami kryzysu klimatycznego

Miliony dzieci żyje w zagrożeniu. Są ofiarami kryzysu klimatycznego
Fot. Atlas Green / unsplash.com
1 miesiąc temu
KAI / tk

Organizacja UNICEF opublikowała raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Według niego, prawie miliard dzieci z całego świata jest narażone na niebezpieczeństwa wynikające z kryzysu klimatycznego. Dzieci muszą zmagać się m.in. z brakiem dostępu do wody, chorobami czy zanieczyszczonym środowiskiem.

Niespotykana dotąd skala globalnego kryzysu klimatycznego stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla zdrowia, odżywiania, edukacji i rozwoju, jak również dla przetrwania i przyszłości dorastającego pokolenia. „Chociaż dzieci nie są odpowiedzialne za wzrost globalnych temperatur, zapłacą za to najwyższą cenę”, powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore. Raport ”The Climate Crisis is a Children's Rights Crisis” został wydany w trzecią rocznicę młodzieżowego strajku klimatycznego „Fridays for Future”.

Miliony dzieci żyje w zagrożeniu

Według indeksu, 820 milionów dzieci jest dotkniętych obecnymi falami upałów, a 440 milionów jest zagrożonych huraganami. 330 milionów osób żyje w zagrożeniu powodziami rzek, a kolejne 240 milionów mieszka na obszarach przybrzeżnych narażonych na zalanie. 920 milionów dzieci, czyli ponad jedna trzecia wszystkich nieletnich na świecie, nie ma zapewnionego dostępu do wody pitnej. Prawie 90 procent wszystkich dzieci, czyli 2 miliardy, jest narażonych na nadmierne zanieczyszczenie powietrza.

UNICEF domaga się, aby rządy i inne odpowiedzialne strony inwestowały w adaptację do zmian klimatu i redukcję gazów cieplarnianych, ale także, aby przygotowując dzieci do zmian klimatycznych prowadzić bardziej intensywną pracę edukacyjną na temat klimatu i ochrony środowiska. Młodzi ludzie muszą być zaangażowani we wszystkie negocjacje klimatyczne, w tym w Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP26, która odbędzie się jesienią w Glasgow. UNICEF wezwał ponadto, aby odbudowa gospodarcza po pandemii była przyjazna dla środowiska.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
18,00 zł
45,00 zł
  • Co 7 sekund jedno dziecko umiera z głodu
  • Codziennie 550 dzieci ginie na wojnie
  • 100 milionów dzieci żyje na ulicy
  • 100 milionów dzieci prostytuuje się
  • 25% dzieci korzystających z internetu otrzymuje propozycje o charakterze seksualnym
  • ...

Skomentuj artykuł

Miliony dzieci żyje w zagrożeniu. Są ofiarami kryzysu klimatycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.