Rektor Instytutu Kościoła Węgierskiego: celem wizyty papieża jest wzmocnienie wiary Węgrów

Rektor Instytutu Kościoła Węgierskiego: celem wizyty papieża jest wzmocnienie wiary Węgrów
Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
KAI / tk

Norbert Nemeth, rektor Papieskiego Instytutu Kościoła Węgierskiego powiedział, że wizyta papieża Franciszka na Węgrzech to zaszczyt. Głównym celem jego pielgrzymki jest wzmocnienie wiary Węgrów – dodał rektor.

Dla nas, Węgrów, bardzo ważne są nasze korzenie chrześcijańskie i wiara. Papież Franciszek przybywa je wzmocnić, to główny cel jego wizyty – oznajmił ojciec Nemeth. Papież przyjedzie na Węgry w niedzielę 12 września i odprawi w Budapeszcie mszę św. kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

DEON.PL POLECA

Ojciec Nemeth podkreślił, że obecność Franciszka bardzo podnosi znaczenie Kongresu, gdyż papieże zwykle nie uczestniczą w Międzynarodowych Kongresach Eucharystycznych. „Po raz ostatni wziął w nim udział papież Jan Paweł II w roku jubileuszowym w Rzymie” – przypomniał.

Odwiedziny papieża to zaszczyt

To wyjątkowe wydarzenie, że papież Franciszek zaszczyci Kongres swą obecnością i odwiedzi Budapeszt. To przesłanie nie tylko dla uczestników Kongresu, ale też dla Węgier i dla nas, Węgrów, bo każda wizyta apostolska oznacza, że następca apostoła Piotra wzmacnia swych braci w wierze – zaznaczył rektor.

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 12 września, kiedy to zakończy się mszą św. odprawioną przez papieża Franciszka. W jego trakcie wierni mogą uczestniczyć w mszach świętych, modlitwach, koncertach, wykładach i spotkaniach w wielu miejscach Budapesztu, a także wziąć udział w wielu towarzyszących wydarzeniach kulturalnych, takich jak koncerty, przedstawienia czy wystawy.

Spisy powszechne wykazują, że religijność Węgrów spada. O ile w 2001 roku 74,7 proc. zadeklarowało, że są wierzący, o tyle w 2011 roku - tylko 54,8 proc. Przy tym najwięcej - odpowiednio 54,5 oraz 39 proc. - podało, że są katolikami. Za nienależących do żadnej wspólnoty religijnej uznało się w 2001 roku 14,5 proc. osób, a w 2011 roku już 18,2 proc. Pozostali uczestnicy spisu nie odpowiedzieli na pytanie dotyczące wyznania.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Rektor Instytutu Kościoła Węgierskiego: celem wizyty papieża jest wzmocnienie wiary Węgrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.