Rektor Instytutu Kościoła Węgierskiego: celem wizyty papieża jest wzmocnienie wiary Węgrów
Norbert Nemeth, rektor Papieskiego Instytutu Kościoła Węgierskiego powiedział, że wizyta papieża Franciszka na Węgrzech to zaszczyt. Głównym celem jego pielgrzymki jest wzmocnienie wiary Węgrów – dodał rektor.
Dla nas, Węgrów, bardzo ważne są nasze korzenie chrześcijańskie i wiara. Papież Franciszek przybywa je wzmocnić, to główny cel jego wizyty – oznajmił ojciec Nemeth. Papież przyjedzie na Węgry w niedzielę 12 września i odprawi w Budapeszcie mszę św. kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Ojciec Nemeth podkreślił, że obecność Franciszka bardzo podnosi znaczenie Kongresu, gdyż papieże zwykle nie uczestniczą w Międzynarodowych Kongresach Eucharystycznych. „Po raz ostatni wziął w nim udział papież Jan Paweł II w roku jubileuszowym w Rzymie” – przypomniał.
Odwiedziny papieża to zaszczyt
To wyjątkowe wydarzenie, że papież Franciszek zaszczyci Kongres swą obecnością i odwiedzi Budapeszt. To przesłanie nie tylko dla uczestników Kongresu, ale też dla Węgier i dla nas, Węgrów, bo każda wizyta apostolska oznacza, że następca apostoła Piotra wzmacnia swych braci w wierze – zaznaczył rektor.
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 12 września, kiedy to zakończy się mszą św. odprawioną przez papieża Franciszka. W jego trakcie wierni mogą uczestniczyć w mszach świętych, modlitwach, koncertach, wykładach i spotkaniach w wielu miejscach Budapesztu, a także wziąć udział w wielu towarzyszących wydarzeniach kulturalnych, takich jak koncerty, przedstawienia czy wystawy.
Spisy powszechne wykazują, że religijność Węgrów spada. O ile w 2001 roku 74,7 proc. zadeklarowało, że są wierzący, o tyle w 2011 roku - tylko 54,8 proc. Przy tym najwięcej - odpowiednio 54,5 oraz 39 proc. - podało, że są katolikami. Za nienależących do żadnej wspólnoty religijnej uznało się w 2001 roku 14,5 proc. osób, a w 2011 roku już 18,2 proc. Pozostali uczestnicy spisu nie odpowiedzieli na pytanie dotyczące wyznania.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł