Papież: Trzeba walczyć z plagą korupcji i nadużywania władzy

Papież: Trzeba walczyć z plagą korupcji i nadużywania władzy
Fot. Grzegorz Gałązka
PAP / tk

O potrzebie walki z plagą korupcji i nadużywania władzy mówił papież Franciszek podczas środowego spotkania z delegacją międzynarodowej organizacji DIALOP, która zaangażowana jest w promocję dobra wspólnego poprzez dialog między socjalistami i marksistami oraz chrześcijanami.

- To piękny program - podkreślił papież w czasie audiencji w Watykanie. - Nie poddawajcie się, nie przestańcie marzyć o lepszym świecie - apelował do przedstawicieli organizacji z różnych krajów europejskich.

Franciszek zachęcał do tego, by „mieli odwagę łamać schematy” i troszczyli się o najsłabszych i promocję praworządności.

- W czasach naznaczonych na różnych poziomach przez konflikty i pęknięcia, nie traćmy z pola widzenia tego, co można jeszcze zrobić, by zmienić kurs. Przeciwko surowemu podejściu, które dzieli, pielęgnujmy z otwartym sercem dialog i słuchanie nie wykluczając nikogo w wymiarze politycznym, społecznym i religijnym - dodał papież.

DEON.PL POLECA

Wskazywał, że miarą cywilizacji jest to, jak traktowani są najsłabsi. - Nie zapominajmy, że wielkie dyktatury, pomyślmy o nazizmie, odrzucały najsłabszych, zabijały ich - zaznaczył.

Franciszek wyraził przekonanie, że polityka, która naprawdę jest na służbie człowieka, nie może być dyktowana przez finanse i mechanizmy rynkowe.

Jak zauważył, solidarność jest nie tylko cnotą moralną, ale także wymogiem sprawiedliwości, która domaga się „korekty wypaczeń i oczyszczenia intencji krzywdzących systemów również poprzez radykalną zmianę perspektywy”.

Za niezbędną Franciszek uznał walkę z “plagą korupcji, nadużywania władzy i nielegalności”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież: Trzeba walczyć z plagą korupcji i nadużywania władzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.