Papież uczy nas jak przeżywać Eucharystię

Papież uczy nas jak przeżywać Eucharystię
(fot. Grzegorz Gałązka/Galazka.DEON.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie/ KAI

Na znaczenie listu skierowanego w minionych dniach przez Benedykta XVI do episkopatu niemieckiego w sprawie tłumaczenia słów ustanowienia Eucharystii zwraca uwagę w swym cotygodniowym komentarzu dla magazynu Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) "Octava dies" ks. Federico Lombardi.

Ks. Lombardi zauważa, że dość szczególny list do biskupów niemieckich jest owocem papieskiej refleksji w tygodniu po Wielkanocy, podczas odpoczynku w Castel Gandolfo. Dotyczy tłumaczenia słów konsekracji wina podczas Mszy św. Benedykt XVI wyjaśnia dlaczego łacińskie słowa "pro multis" należy oddać zgodnie z tekstem biblijnym - "za wielu", a nie "za wszystkich", jak to niekiedy się czyni, aby podkreślić powszechność zbawienia, które przynosi Chrystus.

Dla Benedykta XVI "słowa ustanowienia Eucharystii są absolutnie fundamentalne, dotyczące istoty życia Kościoła" - zauważa ks. Lombardi. Dodaje, że stosując tłumaczenie "za wielu" podkreślamy utożsamienie się Jezusa z zapowiadanym przez proroka Izajasza Sługą Jahwe. Powtarzając te słowa wyrażamy więc lepiej podwójną wierność: naszą wierność słowu Jezusa oraz wierność Jezusa słowu Pisma Świętego.

"Nie ulega wątpliwości, że Jezus umarł za zbawienie wszystkich. Wyjaśnienie tego wiernym jest zadaniem dobrej katechezy. Powinna też ona jednak wyjaśnić głębokie znaczenie słów ustanowienia Eucharystii. Pan Jezus daje siebie «za was i za wielu» - czujemy się bezpośrednio zaangażowani a odczuwając wdzięczność stajemy się odpowiedzialni za zbawienie obiecane wszystkim ludziom" - podkreśla rzecznik Watykanu. Ks. Lombardi przypomina, że Ojciec Święty pisał już o tym w swojej książce o Jezusie. Obecnie daje nam głęboki i fascynujący przykład katechezy na temat niektórych najważniejszych słów wiary chrześcijańskiej.

Jest to lekcja miłości i przeżywanego szacunku dla Słowa Bożego, a także wybitnej i istotnej refleksji teologicznej i duchowej, służącej głębszemu przeżywaniu Eucharystii. Zauważa, że w zakńczeniu swego listu papież wskazuje, że w Roku Wiary powinniśmy podążać w tym kierunku. Ufamy, że tak będzie rzeczywiście - stwierdza rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież uczy nas jak przeżywać Eucharystię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.