Papież w przesłaniu do biskupów: niech te wartości was podtrzymują

Papież w przesłaniu do biskupów: niech te wartości was podtrzymują
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / ml

Chrześcijanie powinni odpowiedzieć na kryzys z miłosierdziem i dynamizmem. Trzeba przekształcać parafie i ośrodki duszpasterskie w miejsca tętniące duchem chrześcijańskim.

„Należy z odwagą stawić czoła problemom waszych terytoriów, wnosić pocieszającą obecność, tam, gdzie panuje największy niedostatek oraz świadczyć o miłości Jezusa wobec przeżywających największe trudności” – napisał Papież w liście do biskupów z włoskich obszarów śródlądowych, którzy zebrali się na dwudniowym spotkaniu w Benewencie. Franciszek zachęcił ich do opracowania duszpasterskiego planu odnowy terytorialnej.

Nie może być jednolitego duszpasterstwa

Nie może być jednolitego typu duszpasterstwa dla całego kraju – to pierwszy wniosek jaki płynie z tego spotkania. Tereny, o których mowa, można określić peryferiami, dotkniętymi mocno przez wyludnienie oraz kryzys gospodarczy i marginalizację. Ojciec Święty zachęca, aby nie dać się sparaliżować trudnościami płynącymi z indywidualizmu i obojętności.

Chrześcijanie powinni odpowiedzieć na kryzys z miłosierdziem i dynamizmem. Trzeba przekształcać parafie i ośrodki duszpasterskie w miejsca tętniące duchem chrześcijańskim. „Potrzeba zróżnicowania typów duszpasterstwa w zależności od środowiska. Duszpasterstwo na peryferiach nie może być prowadzone w ten sam sposób, co w wielkich miastach” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Benewentu, Felice Accrocca.

„Tutaj znajduje się wielki potencjał do podjęcia oraz pogłębienia. Trzeba zmierzyć się z tematem oczyszczenia religijności ludowej. Należy szukać sposobów na włączenie do duszpasterstwa ministerialnego osób w średnim i starszym wieku. Ważna jest także współpraca w ramach sieci łączącej mniejsze ośrodki. Jedna parafia w tych wyludnionych regionach, gdzie brakuje młodych, nie może z oczywistych względów rozwijać duszpasterstwa młodzieżowego. Potrzebne jest nawrócenie duszpasterskie episkopatu i kleru, żeby rozpocząć działanie w duchu synergii, która tworzy sieć współpracy“ – zaznaczył abp Accrocca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież w przesłaniu do biskupów: niech te wartości was podtrzymują
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.