Papież: Watykan zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 roku

Papież: Watykan zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 roku
(fot. PAP/EPA/REMO CASILLI / POOL)
PAP / ml

Watykan zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku - zapowiedział w sobotę papież Franciszek. Zaapelował do wszystkich krajów o wypracowanie strategii z takim celem.

W przesłaniu wideo do uczestników międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w internecie w związku z 5. rocznicą zawarcia porozumienia klimatycznego na szczycie w Paryżu, papież powiedział: „Obecna pandemia i zmiany klimatyczne, które mają nie tylko znaczenie dla środowiska, ale także etyczne, społeczne, ekonomiczne i polityczne, wpływają przede wszystkim na życie najuboższych i najsłabszych”.

DEON.PL POLECAKryzysy te, dodał Franciszek, „wymagają od nas obowiązku krzewienia, przy zbiorowym i solidarnym wysiłku, kultury troski, w której centrum będą godność ludzka i dobro wspólne”.

“Oprócz przyjęcia niektórych norm, których nie można już przełożyć, konieczna jest strategia, która zredukuje emisję netto do zera” - oświadczył.

Następnie papież zadeklarował: “Państwo Watykańskie przyłącza się do tego celu. Zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji netto przed 2050 rokiem, intensyfikując wysiłki na rzecz ochrony środowiska, podejmowane tutaj od kilku lat i umożliwiające racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych”.

Z drugiej strony, oświadczył papież, „Stolica Apostolska jest zaangażowana w krzewienie integralnej edukacji ekologicznej”. Jak zauważył, krokom politycznym powinien towarzyszyć proces edukacyjny na rzecz „braterstwa i przymierza między człowiekiem a środowiskiem”.

“Nadeszła pora, by zmienić kurs. Nie okradajmy nowych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość” - wezwał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Papież: Watykan zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.