Papież: wierni mają prawo do dobrze uformowanych księży

Papież: wierni mają prawo do dobrze uformowanych księży
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

- Życie duchowe jest najważniejszym kapitałem, jaki może posiadać człowiek - powiedział papież na audiencji dla grupy meksykańskich przedsiębiorców. Wyjaśnił, że właśnie z tego względu zachęca biznesmenów do dbania o relację z Panem Bogiem. Kiedy bowiem Pan dotyka serca człowieka, jego pole widzenia zostaje poszerzone, dostrzega tych, którzy są w potrzebie i wie, że trzeba szanować stworzenie.

Papież przyznał, że aby dbać o relacje z Panem Bogiem, trzeba mieć dobrych kapłanów, bo to oni są pasterzami ludu Bożego. Dlatego wierni mają prawo do kapłanów dobrze uformowanych, którzy z radością karmią ich chlebem Słowa Bożego i Eucharystii, a także dają świadectwo życia, poświęcając się dla innych.

Witając latynoskich przedsiębiorców, Franciszek posłużył się meksykańskim powiedzeniem: Twój dom jest moim domem. W istocie - dodał - dla wszystkich katolików także Watykan jest ich domem, miejscem, w którym dzieci Kościoła mogą się spotkać i chwalić Boga jako jedna rodzina.

- Niestety w sposób bolesny przekonujemy się, iż wojny sieją zniszczenie w całej rodzinie ludzkiej, powodując cierpienia i ubóstwo. Tracimy poczucie przynależności do jednej rodziny, przestajemy się szanować i tolerować pomimo naszych różnic i trudności. Na pierwszym miejscu stawiamy walkę. Zapominamy, że w rodzinie problemy rozwiązuje się z cierpliwością i w miłości, poprzez dialog, dzielenie się własnymi opiniami, uwzględnianie potrzeb każdego z nas, aby nawzajem sobie pomagać. Kultura naszych czasów została skażona indywidualizmem i zamknięciem. Powoli zaczynamy już dostrzegać konsekwencje znieczulenia sumień na skutek wygodnictwa, które sprawia, że tracimy z oczu tych, którzy cierpią i zostali odrzuceni. I nieświadomie wyrabiamy sobie nawyk skupiania się wyłącznie na sobie: ja, moje, ze mną, dla mnie. Ten nawyk niepostrzeżenie udziela się wszystkim. Bądźmy ostrożni - przestrzegł papież.

DEON.PL POLECA


Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: wierni mają prawo do dobrze uformowanych księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.