Papież wspiera Birmę w walce o wolność

Papież wspiera Birmę w walce o wolność
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/dm

Biskupi Birmy podziękowali papieżowi Franciszkowi za to, że ujął się za cierpiącymi mieszkańcami tego azjatyckiego kraju. Wyrazili nadzieję, że jego apel o otwarcie korytarzy humanitarnych zaowocuje szybką pomocą dla tysięcy umierających z głodu Birmańczyków. Papież mówił o dokonującej się w tym kraju tragedii w czasie niedzielnego spotkania na Anioł Pański. 

- Papieskie słowa są ogromnym umocnieniem nie tylko dla katolików. Widzimy w nich promyk nadziei na zmianę dramatycznej sytuacji, która wykrwawia nasz kraj - stwierdził abp Marco Tin Win.

DEON.PL POLECANa terenie jego archidiecezji Mandalay tysiące ludzi schroniło się w kościołach, klasztorach i seminariach. Są to głównie kobiety z dziećmi, osoby starsze i chore.

Niezwykłym gestem okrucieństwa wobec głodującej ludności birmański hierarcha nazwał palenie przez żołnierzy zapasów, tak bardzo potrzebnej żywności. Podkreślił, że przemoc wciąż przybiera na sile, a junta wojskowa, która przejęła władzę nie reaguje na żadne apele o rozpoczęcie dialogu narodowego.

W tym trudnym dziejowym momencie przewodniczący birmańskiego episkopatu wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do wytrwałej modlitwy za ten kraj. Zarówno wojsko rządowe, jak i opozycjonistów zachęcił do szukania innej drogi niż ta, która wierzy jedynie w moc broni.

Kard. Charles Bo przypomniał, że mimo wielu apeli kościoły, szpitale i szkoły, które powinny być neutralnymi miejscami schronienia i pomocy nadal są ostrzeliwane. Z dróg nie zniknęły też bariery wojskowe, które uniemożliwiają dostarczenie żywności i lekarstw ok. 200 tys. uchodźców, którzy schronili się w dżungli.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież wspiera Birmę w walce o wolność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.